Kasza pęczak - właściwości

Kasza pęczak jest jedną z odmian kaszy jęczmiennej. Kiedyś mało popularna, ale w obecnych czasach się to zmienia, ponieważ jest bardzo cenna dla zdrowia. Kasza pęczak jest dobrym źródłem witamin z grupy B, które mają zbawienny wpływ na pracę naszego układu nerwowego. Jest również bogata w witaminę A, E oraz K, magnez, cynk, selen, wapń, miedź oraz mangan. Zawiera dużą ilość błonnika rozpuszczalnego, przez co świetnie obniża poziom cholesterolu.

Jakie są rodzaje kaszy jęczmiennej?

Jak już wiadomo kasza pęczak, jest odmianą kaszy jęczmiennej, ale nie jedyną. Mało kto wie, ale kasza jęczmienna stanowi praktycznie 70% wszystkich kasz w naszym kraju. Jęczmień nie jest tylko wykorzystywany do produkcji żywności dla ludzi, czy zwierząt. Stosowany jest również podczas słodowania w produkcji piwa.

Odmiany kaszy jęczmiennej to:

  • kasza pęczak – to całe ziarno, które jest pozbawione łuski;
  • kasza jęczmienna kujawska – to również całe ziarno, które jest pozbawione łuski, ale jest obtaczane;
  • kasza jęczmienna wiejska – to odmiana, która jest otrzymywana z oczyszczonego, pokrajanego ziarna, ale nie jest polerowana;
  • kasza perłowa – to rodzaj kaszy, który jest łamany i poddany polerowaniu;
    kasza perłowa prażona.

Jakie wartości odżywcze znajdują się w kaszy pęczak?

Kasza pęczak mimo, że jest dość kaloryczna to nie musimy się przejmować tą wartością energetyczną, ponieważ są to zdrowe kalorie. Poza tym, po ugotowaniu kaloryczność w stosunku do objętości ugotowanej kaszy zmniejsza się praktycznie o połowę. Kasza pęczak dzięki temu, że nie została poddana obróbce, zawiera najwięcej wartości odżywczych. Ta odmiana kaszy stanowi znakomite źródło witamin z grupy B, witaminy A, E oraz K. Jeżeli chodzi o minerały to znajdziemy w niej: wapń, magnez, cynk, miedź, mangan, selen oraz żelazo.

Jakie korzyści zdrowotne wynikają z regularnego spożywania kaszy pęczak?

Kasza pęczak posiada w sobie dość dużą zawartość błonnika, zarówno tego rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego. Dzięki temu regularne jej spożywanie usprawnia perystaltykę jelit, w wyniku tego tempo naszych wypróżnień jest uregulowane. Kasza pęczak jest w szczególności polecana osobom, które chcą się pozbyć nadprogramowych kilogramów oraz tym którzy mają problemy z zaparciami. Włączenie kaszy pęczak do swojej diety może uchronić nas również przed pojawieniem się nowotworu oraz obniżyć poziom cholesterolu.

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/jakie-wartosci-odzywcze-posiada-kasza-peczak-czyli-jeczmienna/