Jak przeprowadzić konwersję roweru na elektryczny?

Jeśli chciałbyś mieć rower elektryczny, a jednocześnie masz już zwykły rower i nie uśmiecha ci się kupowanie kolejnego pojazdu, konwersja roweru tradycyjnego na elektryczny może okazać się świetnym rozwiązaniem. Nie tylko jest tańsza niż kupowanie całego roweru elektrycznego; pozwala również zaoszczędzić przestrzeń – bo powiedzmy sobie szczerze, mało kto może sobie pozwolić na przechowywanie dwóch czy większej liczby rowerów – i daje unikalną możliwość zaznajomienia się z mechaniką działania roweru elektrycznego, która może zaowocować samodzielnymi naprawami roweru w przyszłości.

Rower elektryczny nie różni się znacząco od roweru tradycyjnego: poza standardowym napędem nożnym ma on silnik (i akumulator, który ów silnik zasila), który wspomaga, a nie zastępuje pracę człowieka. Nie jest to motor, który sam z siebie pojedzie, i który trzeba tankować benzyną – to nadal rower, czyli pojazd jednośladowy napędzany siłą pracy nóg ludzkich. A że ma dodatkowy napęd elektryczny? Tym lepiej dla użytkownika, który może jeździć szybciej, również pod górę i w trudnym terenie.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, iż przeprowadzenie konwersji wymaga dogłębnej znajomości mechaniki i zasad działania silników elektrycznych, baterii, a także rowerów. Nie trzeba jednak być ani inżynierem, ani nawet wielkim majsterkowiczem, by przerobić swój rower na elektryczny. Tak naprawdę wystarczy zapał i odrobina samozaparcia.

Na rynku dostępne są specjalne zestawy do konwersji roweru na elektryczny. Skompletowane przez fachowców i zapaleńców e-bike’ingu (z ang.: jeżdżenia na rowerach elektrycznych, tak po mieście, jak i wyczynowo), pozwalają amatorom w prosty, intuicyjny sposób samodzielnie przerobić swój rower. Taki zestaw zawiera wszystkie niezbędne elementy lub też przy jego zakupie wyraźnie zaznaczone jest, że coś (np. akumulator) trzeba dokupić osobno. Dzięki temu początkujący e-rowerzysta nie musi zastanawiać się, czy aby na pewno ma wszystkie kabelki i czy nie zapomniał o wzmocnieniu hamulców.

Klarowna instrukcja przeprowadzi cię krok po kroku przez wszystkie etapy konwersji roweru na elektryczny. Dzięki czytelnym ilustracjom będziesz dokładnie wiedział co, gdzie i w jaki sposób przymocować, a także co do czego służy. W razie awarii będziesz w stanie samodzielnie znaleźć miejsce usterki, a prawdopodobnie również naprawić ją. Czy to nie cudowna perspektywa? Po co jeździć z każdą usterką do warsztatu, skoro często można ją naprawić samemu?

Gdybyś miał z konwersją jakiekolwiek problemu, w sieci znajdziesz mnóstwo filmików, które dokładnie pokażą ci co i jak zrobić. Zobaczysz na nich jak ludzie, którzy przerobili już kilka rowerów w swoim życiu z łatwością (którą i ty jesteś w stanie osiągnąć) konwertują rowery swoje i swoich znajomych.

Jesteś przekonany, że konwersja roweru tradycyjnego na elektryczny jest w zasięgu twoich możliwości, prawda? Masz wszystko, czego potrzeba! O ile oczywiście masz rower i zestaw do konwersji, trochę miejsca i czasu niezbędnego na dokonanie przeróbek.