stopnice metalowe

Dlaczego niekiedy najlepszym rozwiązaniem będą metalowe schody, a nie konstrukcja z innych materiałów? Czy stopnice metalowe mogą być wykorzystywane wyłącznie przed firmy i w budynkach użyteczności publicznej czy jednak klienci indywidualni też mogą skorzystać z ich zalet? Z czego wykonane są takie konstrukcje? Odpowiadamy!

Stopnice metalowe (inna nazwa schodów stworzonych z metalu) to elementy budulcowe ciągów pieszych, wykonane z różnego rodzaju stali. Aby skutecznie spełniały swoją rolę, muszą przede wszystkim być odporne na warunki atmosferyczne i znaczne obciążenia.

Stopnice metalowe są stosowane głównie w dużych ciągach komunikacyjnych

Tego typu schody spotkamy najczęściej w budynkach przemysłowych, halach magazynowych, galeriach handlowych, szpitalach, budynkach produkcyjnych czy na szlakach turystycznych. Wszystkie te obiekty charakteryzuje ogromne obciążenie ruchem i ciągłe użytkowanie schodów. Z tego też względu stopnice nie mogą uginać się pod ciężarem ludzi lub towarów.

Jednak niekiedy stosuje się stopnice również w mniejszych inwestycjach. Spotykane są bowiem na zewnętrznych częściach domów jednorodzinnych, umożliwiając np. płynne schodzenie z tarasu. Stopnice metalowe muszą być również odporne na działanie warunków sprzyjających powstawaniu korozji (opady atmosferyczne, wpływ wody), gdyż umieszczenie ich na zewnątrz nie może powodować degradacji schodów.

W przypadku jakich ciągów można wykorzystywać stopnice?

Najczęściej wykorzystuje się je przy tworzeniu ciągów komunikacyjnych na wprost lub przy zaokrągleniach. Wszystko zależy od planów danego projektanta. Raczej rzadko spotyka się rozwiązania, w których stopnice stanowią budulec wysokich schodów – stosowane są zwykle przy niskich lub średnich kondygnacjach.

W przypadku domów jednorodzinnych lub innych budynków, gdzie ważne są też walory estetyczne można połączyć stopnice z barierami stalowymi i dobrać kratę tak, aby całość wyglądała schludnie i nowocześnie.

Z czego wykonane są stopnice?

Wysokiej klasy stopnice metalowe powinny być wykonane z wytrzymałych stopów metali. Dodatkowo dobrze, jeżeli mają ocynkowaną powłokę i domieszkę surowców wpływających na ich długowieczność. Najbardziej odporne stopnice tworzone są na bazie zgrzewanych specjalną techniką i prasowanych do pożądanego kształtu krat metalowych.

Takie elementy możemy później wykorzystać w inwestycjach firmowych oraz w domu. To na pewno tanie i skuteczne rozwiązanie na schody!