Uzależnienie od gier komputerowych może dotknąć każdego
fot. Pixabay.com

Uzależnienie od gier komputerowych może dotknąć każdego. Nawet tego, komu wydawało się, że zawsze będzie miał ten rodzaj rozrywki pod kontrolą. Tymczasem specjaliści coraz głośniej alarmują, że uzależnionych przybywa. Nic dziwnego, gry są coraz bardziej rozbudowane, atrakcyjne i wciągające. 

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/dlaczego-nie-nalezy-lekcewazyc-uzaleznienia-od-gier/

Jakie są przyczyny i objawy uzależnienia od gier komputerowych?

Gry komputerowe, wykorzystywane mądrze jako forma rozrywki i odprężenia, mogą doskonale służyć naszemu rozwojowi, kształtowaniu wyobraźni czy kreatywności. Jednak wymagają one umiejętnego korzystania. Najczęściej natomiast w uzależnienie od gier komputerowych wpadają osoby, które nie do końca radzą sobie z życiem i relacjami, mają dużo emocjonalnych problemów, nie potrafią nawiązywać relacji lub czują się odrzucone przez innych. Z tym również wiąże się często niskie poczucie własnej wartości oraz brak wiary w samego siebie. Szczególnie narażone na uzależnienia są dzieci i młodzież, którym rodzice nie poświęcają wystarczająco dużo tak potrzebnej im uwagi. Wówczas łatwo im wpaść w pułapki, jakie oferuje wirtualny świat.

Jak rozpoznać objawy uzależnienia od gier? Jeśli podporządkowujesz cały swój dzień pod to, aby mieć czas na bezstresowe siedzenie przed komputerem i zagłębianie się w wirtualny świat, jeśli zaczynasz z tego powodu zaniedbywać obowiązki, jeśli zrywasz relacje, bo te w alternatywnym świecie wydają się ciekawsze, to znak, że masz problem. Gdy takie objawy zaobserwujesz u bliskiej ci osoby, warto również rozważyć je pod kątem niebezpiecznego uzależnienia.

Z czasem uzależnienie daje o sobie znać, zaburzając również funkcjonowanie całego organizmu. Pojawiają się coraz częstsze bóle głowy, bóle kręgosłupa, problemy ze wzrokiem, ze skupieniem uwagi na czymś innym niż gra komputerowa. Gdy nie można grać, pojawia się uczucie lęku, niepokoju, smutku. Na szwank narażona zostaje również psychika.

Jak uporać się z uzależnieniem od gier komputerowych?

Jak każde uzależnienie, również to wymaga specjalistycznego leczenia i przede wszystkim przyznania się przed samym sobą i bliskimi, że problem faktycznie jest. W jego rozwiązaniu pomoże specjalistyczna terapia psychologiczna, która podczas której psychoterapeuta pracuje z pacjentem nad tym, aby przede wszystkim znaleźć przyczynę uzależnienia i ją przepracować. Dobrze, aby proces terapeutyczny wspierany był również przez bliskich osoby uzależnionej. Wówczas mogą oni pomóc w takiej organizacji wolnego czasu, aby pacjent nie myślał tylko o tym, że nie może grać. Pokazanie mu, że życie składać się może też z innych rozrywek, a przede wszystkim relacji międzyludzkich może mieć istotne znaczenie w procesie terapeutycznym.

Zobacz też: http://www.miasto-dialogu.pl/moda-na-planszowki-dlaczego-warto-sie-jej-poddac/