Montaż paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika to nowoczesny sposób na tani, ekologiczny prąd. Dlaczego montaż paneli fotowoltaicznych jest dobrym posunięciem i jakie kwestie ustala się podczas realizacji takiego przedsięwzięcia?

Dlaczego warto zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych?

Po pierwsze, oszczędność finansowa. Wiele osób decyduje się na panele ze względu na obniżenie rachunków za prąd. Można na nich zaoszczędzić nawet o 95%! Wiele instalacji zwraca się już w ciągu kilku lat, a pozwala na 25-30 lat wydajnego funkcjonowania.

Po drugie, niezależność energetyczna. Samodzielna produkcja prądu na własny użytek uniezależnia gospodarstwo lub firmę od dostawcy energii. Oznacza to brak zmartwień o podwyżki, a także – bezawaryjną i bezobsługową dostawę prądu bez przerw technicznych.

Po trzecie, ekologia. Świadomość ekologiczna staje się bardzo powszechna, ponieważ coraz więcej osób zdaje sobie sprawę ze skutków zanieczyszczenia planety. Montaż paneli fotowoltaicznych to krok w stronę poprawy jakości powietrza i nie tylko. Fotowoltaika wykorzystuje odnawialne źródło energii, które nie ulega wyczerpywaniu – w przeciwieństwie do paliw kopalnych. Nie wytwarza też spalin i innych szkodliwych substancji.

Po czwarte, wizerunek. Przedsiębiorcy wykorzystują jeszcze jeden aspekt fotowoltaiki – marketingowy. Posiadanie paneli sprawia, że stają się bardziej eko – zyskują w oczach kontrahentów. Wpływa również na przekonanie o ich innowacyjności i gotowości na nowinki technologiczne.

Co wpływa na montaż paneli fotowoltaicznych?

Panele wykonane są z krzemu, dzięki czemu przetwarzają ciepło na prąd. Jednak każda instalacja jest inna – można wykorzystać różne rodzaje paneli oraz różną ich ilość. Jakie czynniki uwzględniane są podczas montażu paneli fotowoltaicznych? Dobra firma powinna podejść do klienta indywidualnie – stworzyć projekt na miarę jego oczekiwań.

Bierze się pod uwagę zarówno położenie obiektu i kąt padania promieni słonecznych, jak i wielkość budynku lub działki. Należy rozpatrzyć potrzeby energetyczne, które różnią się w zależności od parametrów obiektu, ilości użytkowników oraz przeznaczenia. Inaczej rozkładają się w gospodarstwie jednorodzinnym, a inaczej w dużym przedsiębiorstwie.

Zespół zajmujący się sprzedażą i montażem ogniw fotowoltaicznych często oferuje też wsparcie w zakresie finansowania. Możliwości ekonomiczne warto uwzględnić już na etapie projektowania instalacji. Dostępne są bowiem różne formy wsparcia, które warto ustalić. Koszt montażu paneli fotowoltaicznych można rozłożyć, korzystając z kredytowania lub rządowych programów dofinansowania.