liszaj
fot. pixabay.com

Wszystkie wysypki i zmiany skórne są dla nas sygnałem ze strony organizmu, że dzieje się z nim coś niepokojącego. Choć przywykliśmy bagatelizować drobne wykwity, uznając je za czasowe i niegroźne, zdarza się, że nieleczone mogą prowadzić do poważniejszych konsekwencji. Warto podjąć leczenie od razu, ponieważ zaniedbany liszaj trudniej wyleczyć. Może nam to zająć nawet kilka lat. Jak rozpoznać liszaj i w jaki sposób go zwalczyć?

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/liszaj-plaski-powstaje-leczyc/

Jak rozpoznać liszaj

Liszaj płaski nazywany jest liszajem czerwonym za sprawą koloru wykwitów, jakimi się objawia. Wykwity te mają postać grudek o gładkiem, błyszczącej powierzchni. Zmiany te są niewielkie, osiągają do 3 mm. Nie w każdym wypadku jednak liszaj daje takie same objawy. W głównej mierze zależy to od miejsca, jakie zaatakował. Może też mieć postać pęcherzy i bąbli. Najczęściej występuje na nadgarstkach, kostkach, łydkach i dolnej części pleców. Może jednak pojawić się na różnych częściach ciała, również owłosionej skórze i błonach śluzowych. Zmiany te szybko się zaogniają, ponieważ krostki swędzą, a jedyną ulgę przynosi drapanie, ocieranie się. Łatwo więc można doprowadzić do stanu zapalnego. Ze względu na to swędzenie liszaj płaski jest przykrą, męczącą dolegliwością. Nie jest również mile widziany przez nas ze względów estetycznych. 

Przyczyny

Liszaj płaski nie jest częstym schorzeniem. Dotyka on zaledwie 1% społeczeństwa. Najbardziej narażone są na niego kobiety między 30 a 60 rokiem życia. Częściej dotyka również osoby chore na cukrzycę, cierpiące na choroby wątroby i choroby autoimmunologiczne. Zaobserwowano, że liszaj płaski jest stosunkowo częstym skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków m.in. tych na bazie  penicylaminy, soli złota czy kwasu paraaminosalicylowego. 

Leczenie

Leczenie liszaja płaskiego opiera się na przyjęciu leków przeciwalergicznych, antyhistaminowych, które złagodzą świąd. W ostrzejszych przypadkach pomocniczo stosuje się fototerapię, a także  przymoczki z retinolu. 

Przeczytaj też: http://www.miasto-dialogu.pl/co-robic-gdy-dysk-wypadnie/