robaki na roślinie
fot. pexels.com

W kwiatach dość często mogą tworzyć i rozwijać się robaki. Niestety nie są one dobre dla naszych kwiatów. Dziś opowiemy o dwóch sytuacjach związanymi z kwiatami i robakami. Powiemy o robakach, które widać na roślinie i tych, widocznych na ziemi lub w niej. Dowiedz się skąd się biorą i jak się ich pozbyć!

Zobacz też: https://www.citeam.pl/dobra-bakteria-mycobacterium-vaccae/

Robaki na roślinie

Ten rodzaj robaków może być bardzo różny. Czasem są to drobne robaczki, które oblepiają liście i kwiaty, czyniąc roślinę lepką. Czasem są to robaki, które z czasem zamieniają się w mszyce lub drobne muszki. Jeśli taką roślinę obserwujemy z boku, to możemy zobaczyć, że praktycznie nic się z nią nie dzieje, a gdybyśmy nie musieli jej podlewać, to pewnie nie zobaczylibyśmy, że jest z nią coś nie tak. Taka roślina wygląda bowiem całkiem normalnie, ale właśnie jak już się do niej zbliżysz, to zobaczysz że na jej liściach są drobne robaki, które albo poruszają się, albo wyglądają, jakby się do niej przykleiły i w ogóle nie zmieniają swojego miejsca.

Żeby się ich pozbyć trzeba szybko zareagować. Jeśli roślina jest w całości nimi oblepiona, może trzeba będzie ją po prostu wyrzucić. Jednak, gdy tych robaczków jest mniej, wystarczy oderwać liście, gałązki czy kwiaty, na których się one znajdują i umyć liście alvo spryskiwaczem z wodą albo pod prysznicem je opłukać. Niestety trudno ocenić skąd w ogóle biorą się takie robaczki. Najczęściej wynika to stąd, że roślina wydziela przyjazne do ich rozwoju substancje, a ciepło słońca przenikająca przez szybę sprawia, że takie warunki są idealne dla ich rozwoju.

Robaki w ziemi

Innym typem robaków mogą być te, które pojawiają się w ziemi i są widoczne na jej powierzchni. Jak to sprawdzić? Wystarczy podejść do rośliny i przyjrzeć się glebie. Już wtedy może być coś widać. Jeśli wszystko na pierwszy rzut oka wydaje się w porządku, to spróbuj bardzo delikatnie dmuchnąć na glebę. Wtedy możesz zobaczyć, jak drobniutkie białe robaczki wiją się w szybkim tempie.

Tutaj też trudno ocenić, skąd biorą się takie robaki. Bardzo często przyczyną jest zbyt silne podlewanie kwiata, co wywołuje wilgoć, w której robaki lubią się rozwijać. Dodatkowo, gdy dojdzie tego ciepło słoneczne czy z grzejnika, to mamy tak naprawdę idealne warunki do rozwoju kwiatów. 

Jeśli zobaczysz w swoim kwiatku takie robaki, to koniecznie od razu wymień całą ziemię i umyj roślinę. Często robaki znajdują się wyłącznie na powierzchni ziemi, więc nie ma problemu z tym, aby odzyskać kwiata. Natomiast jeśli w ziemi również zobaczysz robaki, to możliwe, że przeszły one do korzeni, a wymiana ziemi nic nie pomoże.

Przeczytaj też: http://www.miasto-dialogu.pl/stand-up-i-kabaret-czyli-pomysl-na-wieczor-zamiast-ogladania-filmu/