PlayStation 5 czy Xbox series X

Początki konsol datuje się na bardzo wczesne lata. Wiele osób nie pamięta jeszcze mało zaawansowanych gier, które odpalane były na commodore 64, a następnie na pegasusie. W szczególności ta druga konsola cieszyła się ogromna popularnością i zainteresowaniem. Powszechna wymiana dyskietek z grami między znajomymi była częścią całej zabawy. Rozwój technologii sprawił, że urządzenia przeznaczone do grania w różnego rodzaju tytuły znacząco się zmieniły. Tak samo zmienił się design współczesnych konsol, które wyglądają, jak kosmiczne twory. Nigdy nikt sobie nie wyobrażał, że mogą być one tak wydajne i dostarczać tak wspaniałej rozgrywki. Nie wspominając już o urządzeniu kinect do grania bez padów.

Podczas nieustannego ulepszania sprzętów do grania, wykształciły się dwie główne marki, które obecnie zawojowały rynek. Playstation i Xbox od Microsoft. Wraz z nimi pojawiła się mała wojenka na temat tego, która z konsol jest lepsza. W bieżącym roku pojawiły się premiery najnowszych modeli od tych producentów. Mowa tutaj o PlayStation 5 oraz Xbox series X. Zarówno jedna, jak i druga ma szerokie grono oddanych użytkowników, którzy co rusz wytykają błędy konkurencji. Która więc z tych konsol jest lepsza?

  1. Specyfikacja Playstation 5
  2. Specyfikacja Xbox series X
  3. Playstation 5, czy Xbox series X – co wybrać?

Specyfikacja Playstation 5

Najnowsza konsola Playstation 5 ma być najmocniejsza na rynku i znacząco prześcigać konkurencję. Pomóc ma jej w tym ośmiordzeniowy procesor Zen 2, który taktować będzie do wartości 3,5 GHz. To czy osiągnie maksa zależy głównie od tego jak będzie użytkowany przez gracza i jaki tytuł będzie znajdować się w napędzie. Za grafikę odpowiadać będzie układ graficzny oparty na RDNA 2, natomiast chip taktować ma do trzydziestu sześciu jednostek obliczeniowych, co jest wynikiem bardzo dobrym.

Procesor GPU obsługiwać będzie nowoczesne funkcje jak primitive shaders i ray tracing. DO ostatniego będzie dołączony jeszcze Intersection Engine, którego nie można jednak traktować jako dodatkowy blok. Patrząc na zapowiedzi można jednak nabawić się pewnych wątpliwości, czy konsola będzie gwarantować wysoką wydajność. Uspokaja natomiast Cerny, który widział pierwsze tytuły w nowszej technologii i nie wpływały one w znaczącym stopniu an wydajność konsoli. Więcej informacji o najnowszym Playstation 5 od Sony uzyskasz na stronie https://www.oleole.pl/cms/gk-playstation-5.bhtml.

Specyfikacja Xbox series X

Xbox series X działa praktycznie na tych samych parametrach, jednak istnieją nieznaczne różnice. Procesor ośmiordzeniowy Zen 2 wspierany dodatkowo jest opcją SMT, która jednak wpływa na wydajność zegara. W przypadku wyłączenia tej opcji taktowanie wynosi 3,8 GHz, natomiast po włączeniu 3,66 GHz. Oczywiście, to czy ona będzie włączona, czy też nie, zależy od użytkownika konsoli. Układ graficzny także bazuje na RDNA 2, co przekłada się na takie samą jakość obrazu, choć ta oczywiście w dużej mierze zależy również od telewizora.

Budowa konsoli jest bardzo atrakcyjna, jeśli tak można powiedzieć o sprzęcie. Nowoczesny design z pewnością przypadnie do gustu wielu użytkownikom konsoli. Nie oznacza tow cale, że Playstation 5 jest gorsze, jednak pod tym względem góruje Xbox series X. Ceny są oczywiście porównywalne, co utrudnia wybór tej najlepszej. Dokładna specyfikacja Xbox series X dostępna jest na stronie https://www.oleole.pl/cms/gk-xbox-series-x.bhtml

Playstation 5, czy Xbox series X – co wybrać?

Wybór konsoli zależy głównie od indywidualnych wymagań gracza. Wybór jest oczywiście trudny dla nowych użytkowników, którzy jeszcze nigdy nie mieli w domu konsoli. Dla stałych użytkowników sprzętu będzie on oczywisty. Gracze z Playstation raczej nie zmienią tej konsoli na konkurencyjną, choć niektórzy decydują się na takich ruch i jak sami mówią – nie żałują tego.