Sklepowe półki uginają się od różnorodnych modeli zdalnie sterowanych pojazdów. Który z nich wybrać? Czy wszystkie modele zdalnie sterowane działają w ten sam sposób? A może niektóre z nich są lepsze od innych? Na co zwracać uwagę, chcąc sprawić dziecku prawdziwą frajdę?
Skala i sposób wykonania modelu
Pierwszym, co rzuca się w oczy, oglądając modele zdalnie sterowanych samochodów to mnogość ich rozmiarów. Na sklepowych półkach znajdziemy zarówno niewielkie modele samochodów wielkości kilkunastu centymetrów, jak i duże modele długości kilkudziesięciu i wysokości kilkunastu centymetrów. Zwykle im model pojazdu większym, tym większa jego cena. Trzeba pamiętać, że wielkość modelu przekłada się nie tylko na jego wygląd, ale również na jego parametry techniczne. Większe modele zwykle wyposażone są w mocniejszy silnik elektryczny, w związku z czym mogą osiągać większe prędkości. Duża wielkość to jednak również większy ciężar własny pojazdu, a co się z tym wiąże, większe zużycie energii. Takie modele zdalnie sterowane do działania potrzebują zatem większej ilości baterii i zwykle nieco krócej działają na ich jednym ładowaniu.
Wybierając zdalnie sterowany model dla dziecka, warto zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar modelu, ale także na jakość jego wykonania. Najbardziej trwałe będą oczywiście modele o konstrukcji metalowej. Te są jednak dość drogie. Oczywiście możemy również sięgnąć po model z plastiku. W tym przypadku powinniśmy jednak dokładniej przyjrzeć się jakości połączeń, ilości drobnych elementów, które mogą ulec złamaniu w czasie zabawy czy sposobowi malowania modelu, ewentualnie jakości naklejek. W ten sposób łatwo rozróżnić model dobrej jakości od produktu masowego, który bardzo szybko może się popsuć.
Zasięg i sterowanie modelu RC
W zdecydowanej większości modeli z niższej półki cenowej w ogóle nie znajdziemy oznaczeń odnoszących się do zasięgu sterowania takim modelem, czy maksymalnie rozwijanej przez model prędkości. Zwykle zasięg sygnału w takich modelach nie przekracza 10m (najczęściej zasięg jest krótszy), a prędkość rozwijana przez takie pojazdy rzadko sięga wartości 10km/h. Jeśli interesują nas bardziej profesjonalne modele zdalnie sterowane, gdzie tego typu parametry są ściśle określone i podane przez producenta, musimy liczyć się z koniecznością wydania nieco większej kwoty pieniędzy.
Sterowanie większością zabawkowych modeli pojazdów odbywa się za pomocą dedykowanego pada dołączonego do modelu. W najnowszych, bardziej zaawansowanych modelach, rolę pilota/kontrolera może przejąć smartfon.