Jak grać w kendamę? Gra zręcznościowa Kendama

0
1273

Czym w ogóle jest Kendama? To starożytna japońska zabawka wspomagająca koordynację ręka-oko. Ćwiczy również jedne z ważniejszych cech osobowości, jakimi jest cierpliwość i skupienie. Zabawkę zwykle wykonuje się z drewna. Ma trzy podstawy „miseczki”, nazywane big cup, little cup i base cup i jeden kolec (Spike’a). Cały drewniany element nazywa się „Ken”. Miseczka bazowa znajduje się po przeciwnej stronie kolca. Kula przymocowana jest do drewnianego elementu za pomocą sznurka. Celem gry jest to, by piłka wylądowała na półokrągłych miseczkach lub wskoczyła na kolec. Tak, piłeczka ma otwór. Dowiedz się więcej i przeczytaj Kendama – co to jest?

Wskazówki dla początkujących graczy w Kendamę

Trzymaj Kena (drewnianą część zabawki) w taki sposób, jakbyś trzymał coś do pisania. To pozwoli Ci na lepsze manewrowanie zabawką. Możesz wtedy tak manewrować Kenem, by umożliwić sobie wylądowanie kuli na jednej z 3 podstaw. Zamiast wymachiwać kulą, podrzuć ją do góry szybkim ruchem. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na to, że kula wyląduje tam, gdzie tego chcesz. Obserwuj to, w jaki sposób porusza się kula i wykonuj amortyzowane ruchy, tak jakbyś obchodził się z jajkiem. Cierpliwość popłaca. Opanowanie tej gry często zajmuje wiele czasu, a nawet lata. Po prostu zachowaj spokój i regularnie trenuj swoją grę w Kendamę.

Pierwsza sztuczka, jakiej warto nauczyć się grając w Kendamę

Masz już swoją wymarzoną zabawkę, więc teraz zacznij trening. Pierwsza sztuczka polega na tym, by kulę znajdującą się na dużej miseczce przenieść na miseczkę małą i z powrotem na dużą.

Jak grać w Kendamę — Instrukcja gry w Kendamę:

  • Trzymaj Kena poziomo z dużą miseczką skierowaną do góry;
  • Szybkim ruchem podrzuć kulę w górę, tak by wskoczyła na dużą miseczkę;
  • Gdy już złapiesz kulę na dużą podstawę, podrzuć ją w górę;
  • Kiedy kula jest w powietrzu, obróć nadgarstek o 180 stopni, tak by skierować małą miseczkę ku górze;
  • Obserwuj ruch kuli i nakieruj Kena tak, by kula zatrzymała się na małej miseczce – pamiętaj o zamortyzowaniu lądowania;
  • Po tym, jak złapiesz kulę na małą miseczkę, ponownie podrzuć ją w powietrze;
  • Jeszcze raz obróć nadgarstek o 180 stopni, nakieruj Kena tak by kula zatrzymała się na dużej miseczce amortyzując jej lądowanie.

Brawo! Podstawowa sztuczka w Kendamie opanowana! Pamiętaj jednak o tym, że nie od razu wszystko musi udać się perfekcyjnie. Zachowaj spokój i cierpliwość i ćwicz, ćwicz i nie ograniczaj się tylko do tych dwóch podstaw. Możesz też kierować kulę na miseczkę bazową – tę naprzeciwko kolca. Pracuj nad sposobem kontrolowania kuli. Pomoże Ci to w opanowaniu późniejszych trików w grze Kendama.

Nabij kulę na Kena – Kendama i podstawowe sztuczki

Ćwicząc podstawową sztuczkę, możesz też próbować nabijać kulę na kolec Kena, czyli spike’a. Trzymaj Kena w pozycji pionowej, skierowanej kolcem do góry. Piłka niech spokojnie spoczywa na sznurku. Podrzuć piłkę w górę, szybkim szarpnięciem i postaraj się nabić Kena na kulę, przy okazji amortyzując lądowanie. Jeżeli będzie to dla Ciebie zbyt trudne, możesz lekko rozbujać piłkę przed rozpoczęciem zabawy. To pomoże w utrzymaniu odpowiedniej pozycji otworu na kuli.

Sprawdź ofertę kendam na Active Kid.