modelarstwo

Modelarstwo rozwija, uczy cierpliwości i daje wiele frajdy nie tylko dzieciom, ale także osobom dorosłym. To doskonałe zajęcie na długie jesienne i zimowe wieczory, które potrafi być bardzo wciągające. Sklejanie modeli wcale nie wymaga dużych nakładów finansowych. Wystarczy odwiedzić sklep modelarski, wybrać jakiś prosty model dla początkujących i.… gotowe! Czy naprawdę to pasjonujące hobby jest tak proste?

Pierwsze kroki w modelarstwie

Modelarstwo jest bardzo różnorodne, polega na tworzeniu modeli z plastiku i kartonu. Każdy sklep modelarski oferuje asortyment o różnym poziomie trudności. Rozpoczynając swoją przygodę ze sklejaniem modeli, nie warto jednak rzucać się na głęboką wodę. Zdecydowanie lepsze efekty uzyskamy, zaczynając od mało skomplikowanych modeli, które przeznaczone są dla amatorów. Oczywiście najbardziej efektowne są modele o dużej skali trudności, ale te, warto zostawić sobie na czas późniejszy. Dopiero gdy nabierzemy doświadczenia i poznamy podstawowe sposoby sklejania modeli, będziemy mogli przejść na kolejny poziom i kupić te najbardziej zaawansowane.

Skalowanie trudności jest szczególnie ważne, jeśli chcemy zarazić modelarstwem dzieci. Jeżeli otrzymają produkt trudny do złożenia, mogą szybko się zniechęcić, a przecież nie o to nam chodzi.

Jaki model wybrać na sam początek?

Odwiedzając sklep modelarski lub przeglądając oferty w sieci, znajdziemy bardzo szeroki wybór modeli do sklejania. Wiele osób na samym początku swojej przygody z modelarstwem decyduje się na proste modele samolotów, które pomagają wdrożyć się w to jakże ciekawe hobby. Pamiętajmy, że wraz z wyborem swojego pierwszego modelu musimy kupić również niezbędne akcesoria takie jak nożyk, pędzel, cążki czy pęseta. Modelarstwo to jednak nie tylko samo sklejanie, ale także malowanie. Każdy większy sklep modelarski oferuje specjalne farby oraz akcesoria potrzebne do malowania. Wszystko kupujemy razem z modelem, by na samym wstępie cieszyć się perfekcyjnie dopracowanego modelu, który złożymy własnoręcznie.

Jeśli nie mamy doświadczenia ani kogoś, kto doradzi nam podczas zakupów, możemy zdecydować się na gotowe zestawy, które kupimy w sklepie modelarskim. Dostać je można w całkiem przystępnych cenach, a są o tyle fajne, że kupujemy komplet akcesoriów potrzebnych do zbudowania konkretnego modelu. Modelarstwo może być drogim hobby, ale mniej zaawansowane modele kupimy za kilkanaście, czasem kilkadziesiąt złotych. Około 100 zł kosztować będą nas różnego rodzaju narzędzia, ale pamiętajmy, że jest to wydatek jednorazowy.