Wybieramy odpowiednie opony do samochodu terenowego

Odpowiednie opony do samochodu terenowego to podstawa. Musimy je właściwie dobrać do modelu naszego samochodu – tylko w takim wypadku zapewnimy sobie bezpieczeństwo i komfort jazdy. Istnieje kilka typów opon 4×4, oprócz walorów estetycznych ważne są ich parametry jezdne.

Właściwości opon terenowych

Większość terenówek wyjeżdżając z salonu wyposażona jest w opony całoroczne. Opony tego typu posiadają płytki bieżnik, dzięki czemu sprawdzają się latem na suchej drodze. Zimą zachowują się jak opony letnie, czyli mają gorszą przyczepność i są twarde – nie nadają się więc na jazdę terenową.

Warto pomyśleć nad jednym z dwóch rodzajów:

  • Typu AT (All Terrain) – nadają się do jazdy po łagodniejszych drogach i terenach, są o wiele bardziej odporne na uszkodzenia niż fabrycznie montowane opony. Nadają się również do jazdy po asfalcie. Zimą radzą sobie o wiele lepiej, niż niejedne zimówki. Posiadają o wiele drobniejszą rzeźbę bieżnika, dzięki czemu są cichsze na asfalcie. Ich cena waha się od 400 do 700 złotych za sztukę.
  • Typu MT (Mud Terrain) – idealnie sprawdzają się podczas jazdy w trudnym terenie, po błocie oraz kamieniach. Posiadają głęboki bieżnik, przez co nie oblepiają się błotem i są niezawodne w każdej sytuacji. Bieżnikiem pokryty jest także bok opony, dzięki czemu koło może łatwiej wydostać się z kolein, czy grząskiego terenu. Gorzej sprawdzają się podczas jazdy po asfalcie, samochód też jest wtedy o wiele głośniejszy. Co więcej, droga hamowania wydłuża się a samochód gorzej się prowadzi, co wpływa niekorzystnie na nasze bezpieczeństwo. Cena jest podobna do opon typu AT.

Istnieją także opony typowo szosowe, które montuje się najczęściej do samochodów typu SUV, CUV albo innych terenówek, które poruszają się głównie po mieście. Są najbardziej komfortowe, osiągają lepsze efekty na suchej oraz mokrej nawierzchni, nie sprawdzają się zatem w ogóle w terenie, ponieważ określone są parametrami charakterystycznymi dla samochodów osobowych. Są nieco tańsze, kosztują około 400 złotych za sztukę.

Na co warto zwrócić uwagę?

Jeśli planujemy zakupić nowe opony terenowe warto zainwestować w cały komplet. Jest to ważne ze względu na nasze bezpieczeństwo, jeśli wszystkie systemy bezpieczeństwa, czyli ABS, ASR, ESP mają odpowiednio funkcjonować musimy mieć cztery identyczne opony, dzięki czemu będzie odbywało się równomierne toczenie. W taki sposób zapewnimy sobie stabilność prowadzenia, właściwą trakcję i sterowność samochodu.

Komplet takich kół zapewni nam również dłuższy przebieg opony. Moment obrotowy w samochodach posiadających napęd na cztery koła przekazywany jest na przednią i tylną oś w tym samym czasie bez względu na opór, jeśli zamontujemy różne koła na każdą z oś to jedna z nich będzie toczyła się inaczej, a koła będą narażone na większe tarcie, co doprowadzi do nierównomiernego i szybszego zużycia się bieżnika.

Co więcej, mając komplet 4 kół zmniejszamy także ilość spalanego paliwa przez nasz samochód, jego moc zwiększa się, a układ różnicowy nie ulegnie zniszczeniu. Jeśli posiadamy różne obwody kół auto traci moc i naprężenia w centralnym systemie różnicowym, koła wtedy ślizgają się miedzy osiami, co w efekcie prowadzi do  uszkodzenia systemu. Jego naprawa może kosztować nas więcej, niż nowy komplet opon.

Co oznacza symbol M+S?

M+S sugeruje Muld + Snow, czyli oponę błotno-śniegową. Nie oznacza to wcale, iż nadaje się do użytkowania w zimie. Jest to jedynie sugestia producenta, że opona poradzi sobie z błotem czy śniegiem ze względu na rzeźbę bieżnika.

Te opony nie posiadają jednak cech opon zimowych, typowych dla opon całorocznych. Opona zimowa powinna mieć miękką mieszankę zapewniającą lepszą trakcję przy niskich temperaturach i poprawia wszystkie parametry jezdne na śniegu oraz w błocie.

Opony M+S posiadają od 150 do 200 lameli, znacznie mniej niż na oponach zimowych oraz całorocznych, które posiadają ich około 2000. Nie warto więc inwestować w tego typu ogumienie, lepiej zdecydować się już na koła całoroczne.

Trenowe ogumienie z grubym bieżnikiem wiąże się z dużą odpowiedzialnością i rozważną jazdą kierowcy zwłaszcza, jeśli poruszamy się samochodami z dużą mocą i sporą prędkością. Producenci opon starają się zapewnić produkty najwyższej jakości, stąd coraz większy wybór.

Ogumienie jest coraz trwalsze, charakteryzuje się lepszą przyczepnością. Każdy może dziś wybrać coś dla siebie, zarówno miłośnicy twardych dróg, jak i off-roadu. Jeśli jeździmy wyłącznie po twardych nawierzchniach warto zaopatrzyć się dwa sezonowe komplety, natomiast amatorzy wypraw w teren mogą zastąpić opony zimowe oponami AT. Jeśli interesuje nas wyłącznie off-road najlepszym wyborem będą opony MT.

Warto także zainwestować w opony renomowanych producentów, które są powszechnie dostępne na rynku. Tylko w taki sposób zapewnimy sobie bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jeśli zdecydujemy się na tanie ogumienie, może ono nie posiadać właściwych parametrów i zbyt szybko się zużyć, co narazi nas na dodatkowe koszty.