gmole motocyklowe

W wielu przypadkach gmole motocyklowe mogą znacznie zwiększyć bezpieczeństwo, a nawet uratować życie. Dlaczego warto zamontować je do swojego jednośladu i jak dobrać odpowiednie gmole dla nas? Odpowiadamy.

Bezpieczeństwo

Najważniejsze w gmolach jest zapewnienie bezpieczeństwa kierującemu oraz pasażerom jednośladu, w jaki sposób jest to osiągane? Ze względu na konstrukcję, gmole motocyklowe mają za zadanie przyjąć impet uderzenia bocznego, dzięki czemu chronią nogi oraz miednicę osób poruszających się jednośladem, dodatkowo, w przypadku upadku uniemożliwiają zostanie przygniecionym przez motocykl. Warto też wspomnieć o dużej zalecie, jaką jest ochrona owiewek oraz silnika. Będzie to szczególnie istotne podczas parkingówek oraz niegroźnych upadków przy niskich prędkościach. Motocykl opierając się na gmolu nie połamie podczas upadku plastikowych elementów, a gmol, nawet jeżeli zostanie uszkodzony, może być bardzo łatwo naprawiony lub wymieniony. Dodatkowym atutem może być również możliwość ochrony kurów, w przypadku wielu modeli motocykli możliwe jest zakupienie gmoli, które poza ochroną podróżnych uniemożliwią połamanie kufrów bocznych i zniszczenie sakw podczas upadku lub wypadku.

Wygoda

Dużą zaletą gmoli jest możliwość zamontowania na nich akcesoriów. Do najpopularniejszych zaliczyć można bez wątpienia dodatkowe oświetlenie czy specjalnie wysunięte podnóżki – spacerówki. Jest to rozwiązanie szczególnie popularne w przypadku motocykli turystycznych i cruiserów. Można również spotkać się z dodatkowymi niewielkimi kanistrami na paliwo montowanymi bezpośrednio do gmoli oraz chociażby uchwyty na kubek. Wszystko zależy od przeznaczenia maszyny oraz preferencji motocyklisty.

Niewątpliwą zaletą jest również łatwość montażu, zainstalowanie gmoli nie wymaga w większości przypadków demontażu żadnych elementów motocykla i ogranicza się do przykręcenia kilku śrub, dzięki temu, montaż może przeprowadzić praktycznie każda osoba mająca podstawowe umiejętności mechaniczne i zestaw kluczy.

Jak dobrać gmole?

Najważniejsze jest ustalenie, jakim modelem oraz rocznikiem motocykla się dysponuje. Dlaczego rocznik ma znaczenie? Wiele modeli motocykli przechodziło drobne zmiany na przestrzeni całego procesu produkcji, z tego powodu mocowania elementów mogą różnić się lokalizacją, co skutkować będzie brakiem kompatybilności z zakupionym gmolem. Po ustaleniu rocznika oraz modelu należy wybrać produkt odpowiadający preferencjom użytkowym, oraz wizualnym, zależnie od posiadanego motocykla, dostępne może być kilka produktów, które będą różnić się np. malowaniem.