bezzbożowa karma dla kota

Poszukując wartościowych produktów żywnościowych dla domowych pupili, można natknąć się na kocie karmy specjalnego przeznaczenia. Jedną z kategorii tego typu produktów są karmy wolne od ziaren zbóż, których głównymi składnikami są woda, mięso, podroby i tłuszcze zwierzęce oraz ryby. Bezzbożowa karma dla kota typu mokrego jest pokarmem możliwie zbliżonym do naturalnego pożywienia kotów, a zatem chętnie przez nie pobieranym i dobrze przyswajalnym przez koci organizm.

Zalety stosowania mokrych karm bezzbożowych

Zarówno psy, jak i koty są zwierzętami mięsożernymi i w warunkach naturalnych podstawę ich codziennego wyżywienia stanowi mięso upolowanych zwierząt. W tanich karmach dla zwierząt domowych miejsce mięsa i jego pochodnych w pewnym stopniu zastępują tańsze produkty pochodzenia roślinnego. O ile psy z trawieniem tego typu substancji radzą sobie w miarę dobrze, o tyle koty mają z tym spory problem. Mokra, bezzbożowa karma dla kota jest produktem zbliżonym pod względem składu i konsystencji do naturalnego pożywienia kotów, a zatem dobrze przez koty trawionym i chętnie przez nie zjadanym. Zaletą stosowania kociej karmy bezzbożowej jest poprawa ogólnej kondycji zwierzęcia oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia u niego alergii pokarmowej.

Skład karm bezzbożowych

Zgodnie z nazwą, w składzie karmy bezzbożowej dla kota nie znajdują się ziarna zbóż. Warto pamiętać, że koty mają problem z trawieniem węglowodanów i jeśli w ich codziennej diecie tego typu substancji będzie zbyt duża ilość, zwierzę może mieć poważne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dobrej jakości bezzbożowa karma dla kota zamiast zbożowych wypełniaczy zawiera niemal wyłącznie mięso, podroby, ryby i wartościowe tłuszcze zwierzęce. Oczywiście w składzie większości tego typu karm znajduje się również dużo wody. Jest to korzystne dla kotów, które niechętnie piją wodę, przez co mają poważne problemy z nerkami. Mokre karmy eliminują ryzyko przewlekłego odwodnienia i ich stosowanie pomaga utrzymać kota w zdrowiu przez wiele lat. Oczywiście w karmach bezzbożowych wciąż mogą znaleźć się inne składniki roślinne. Ich procentowa zawartość w karmie jest jednak niewielka.

Ze względu na mięsny skład stosowanie bezzbożowych kocich karm jest bezpieczniejsze i korzystniejsze zarówno dla kocurów, jak i kotek w każdym wieku. Taki pokarm jest bliższy naturalnemu pożywieniu zwierząt mięsożernych, a dzięki temu lepiej przez nie przyswajalny i bardziej wartościowy. Koty na co dzień żywiące się karmą wolną od ziaren zbóż są również mniej narażone na alergię pokarmową.