Kofeina jest bardzo kontrowersyjną substancją. Ma tylu zwolenników ilu przeciwników. Jedni widzą w niej same wady, inni same zalety. Dla wielbicieli kawy jest jednak dobra informacja – udowodniono pozytywny wpływ kofeiny na procesy zapamiętywania.
Kofeina stymuluje procesy zachodzące w mózgu, jej ożywcze działanie polega na blokowaniu receptorów senności. Sprawia, że nie tylko mózg, ale i cały nasz organizm jest w stanie gotowości do działania. Kofeina stymuluje też wydzielanie dopaminy – hormonu odpowiadającemu za odczuwanie przyjemności.
Kofeina na pamięć – czy można polepszyć pamięć poprzez picie kawy?
W świetle badań opublikowanych przez Nature Neuroscience- tak. Na razie nie zdefiniowano dokładnych mechanizmów, które wpływają na poprawę procesu zapamiętywania. Badania jednak nadal trwają. Wiadomo na pewno, że filiżanka kawy może poprawić nie tylko aktywność mózgu, zwiększyć szybkość przekazywania sygnałów i dostarczyć dodatkowej energii. Zapewni również większą koncentrację i ułatwi zapamiętywanie. Udowodniono, że kofeina sprzyja również wyszukiwaniu informacji już zapamiętanych oraz kojarzeniu faktów. Już jedna filiżanka kawy może sprawić, że procesy pamięciowe ulegną usprawnieniu. Dotyczy to jednak osób, które zazwyczaj kawy nie spożywają. W przypadku osób regularnie spożywających kawę, ta dawka będzie znacznie wyższa.
Pijąc kawę trzeba pamiętać, że ma nie tylko zalety, ale i wady. Spożycie zbyt dużej ilości kofeiny może spowodować niepokój, poddenerwowanie, doprowadzić do lęków. Nadmierne spożywanie kofeiny może prowadzić do uzależnienia. Uważa się, że picie dużych ilości kawy może sprzyjać powstawaniu schorzeń układu pokarmowego, zwiększa ryzyko choroby wrzodowej. Zanim zaczniemy regularnie pić kawę powinniśmy przemyśleć, czy straty dla zdrowia nie będą większe niż zyski. Trzeba pamiętać, że kofeina może być dostarczona organizmowi nie tylko w postaci kawy. Herbata, kakao, guarana czy yerba mate to tylko niektóre substancje działające pobudzająco, wystarczy wybrać najlepszą dla siebie.

https://www.uroda.info.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here