Jak wygląda wizyta u urologa?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest urologia. Jest to dziedzina medycyny, zajmująca się głównie fizjologią i patologią układu moczowo-płciowego u mężczyzn oraz układu moczowego u kobiet. Choć jest to specjalność przede wszystkim zabiegowa, to w wielu schorzeniach urolodzy ordynują leczenie zachowawcze. Aby umówić się do poradni urologicznej działającej w ramach NFZ, należy mieć skierowanie. Na wizytę tzw. ,,prywatną” taki dokument nie jest potrzebny.

Jak przebiega wizyta u lekarza urologa?

Podobnie jak podczas wielu innych wizyt, na początku spotkania lekarz zbiera dokładny wywiad chorobowy. Pytania dotyczą występujących dolegliwości, czasu ich trwania, okoliczności w jakich się rozpoczęły, w jakich ustają i w jakich się nasilają, dotychczasowych prób leczenia, schorzeń spoza układu moczowo-płciowego, przyjmowanych leków i suplementów diety, przebytych operacji, chorób występujących w rodzinie oraz innych istotnych informacji dotyczących zdrowia. Następnie lekarz może przystąpić do badania pacjenta. Jeżeli problem zdrowotny dotyczy gruczołu krokowego (prostaty), zazwyczaj urolog przeprowadza badanie per rectum. Polega ono na tym, że lekarz wprowadza swój palec do odbytnicy pacjenta i dokonuje oceny struktury gruczołu krokowego oraz końcowego odcinka jelita grubego. W ten sposób znaleźć można guzy prostaty oraz nieprawidłowości budowy odbytnicy w zakresie dostępnym badaniu. Dodatkowo lekarz może przeprowadzić badanie palpacyjne podbrzusza, okolicy nerek, pęcherza moczowego oraz badanie zewnętrznych narządów płciowych. Podczas niektórych wizyt lekarz może dodatkowo wykonać badanie USG przez powłoki brzuszne oraz przez odbytnicę. Po zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjenta, lekarz zazwyczaj zleca dodatkowe badania laboratoryjne lub obrazowe. Jeżeli przyczyna dolegliwości jest jasna, można od razu podjęć kroki w kierunku leczenia. Czasami takim krokiem będzie skierowanie do szpitala, innym razem konsultacja u lekarza innej specjalności, a często zlecenie terapii farmakologicznej.

Jak przygotować się do wizyty?

Aby usprawnić przebieg wizyty i jak najlepiej z niej skorzystać warto zabrać ze sobą wyniki dotychczas wykonywanych badań obrazowych i laboratoryjnych, karty informacyjne z pobytów w szpitalach oraz listę leków przyjmowanych na stałe lub niedawno odstawionych wraz z informacją o dawce. Dla komfortu własnego oraz lekarza warto przed wizytą zadbać o higienę – wziąć prysznic oraz ubrać czystą bieliznę.

Czy schorzenia ,,urologiczne” zawsze należy leczyć u urologa?

Niekoniecznie. Niepowikłane zapalenie pęcherza moczowego można leczyć u lekarza rodzinnego lub wręcz samemu – w aptece znajdziemy skuteczne leki dostępne bez recepty. W przypadku łagodnego przerostu prostaty skuteczne może okazać się regularne przyjmowanie leku Prostamol Uno, który także dostępny jest bez recepty.

Należy jednak pamiętać, że objawy łagodnego przerostu prostaty są takie same jak objawy raka prostaty, zaś zaniedbanie zapalenia dróg moczowych może dawać powikłanie np. w postaci zapalenia nerek. Więc jeżeli jakieś objawy nas niepokoją lub nie ustępują podczas leczenia powszechnie znanymi metodami, warto udać się do lekarza. Lepiej pójść o dwa razy za dużo i dowiedzieć się, że wszystko jest w porządku, niż zbagatelizować dolegliwości i nie rozpocząć leczenia na czas.

Artykuł zewnętrzny.