Endometrioza to jedna z najpowszechniejszych chorób żeńskiego układu płciowego – może na nią cierpieć nawet co szósta kobieta w wieku rozrodczym. Czym dokładnie charakteryzuje się to schorzenie? Na czym polega terapia endometriozy? Czy choroba ma wpływ na zajście w ciążę?

Przyczyny i objawy endometriozy

O endometriozie (gruczolistości wewnętrznej) można mówić wtedy, gdy elementy błony śluzowej, która znajduje się na ściankach macicy, zamiast wydalić się z organizmu – trafia poza ten narząd. Miejsce nowej lokalizacji endometrium może być bardzo różne – najczęściej mówi się o jajowodach, jajnikach, jelitach, jamie otrzewnej i pęcherzu. Endometrioza przebiega w rozmaity sposób, często jest też na tyle podstępna, że rozwija się powoli i bezobjawowo, usypiając czujność pacjentki. Jej symptomy też nie zawsze są na tyle charakterystyczne, by mogły zostać natychmiast rozpoznane. Najczęściej pierwszym sygnałem endometriozy są bolesne stosunki seksualne, przeciągające się krwawienia miesiączkowe i niezwykle intensywne bóle menstruacyjne. Wiele pacjentek skarży się też na plamienia międzymiesiączkowe, nieregularne cykle, dolegliwości bólowe w okolicach pachwin i podbrzusza, czasem też na biegunkę, wymioty i osłabienie.

Endometrioza a ciąża

Nie da się jednak ukryć, że często najważniejszym objawem, który świadczy o chorobie, jest problem z płodnością. Wiele kobiet, u których zdiagnozowano schorzenie, miewa kłopot związany z zajściem w ciążę. Powodem tego mogą być wydzielane wówczas enzymy, skutecznie utrudniające ten proces. Zapłodnienie jest też znacznie bardziej skomplikowane, gdy nieprawidłowo ulokowane endometrium spowoduje powstanie zrostów, a te zablokują komórce jajowej drogę do macicy. Endometrioza a ciąża – to temat ważny także dla kobiet spodziewających się dziecka. Czy choroba ma wpływ na bezpieczeństwo i rozwój płodu? Poza początkowym dolegliwościami bólowymi, nic nie powinno zagrażać matce ani dziecku. Często symptomy endometriozy łagodnieją w tym okresie.

Endometrioza leczenie

W przypadku choroby bardzo ważne jest szybkie zareagowanie na jej obecność. Gdy zatem zostanie zdiagnozowana endometrioza leczenie zwykle prowadzone jest dwoma metodami. U osób, którym choroba znacznie utrudnia codzienne życie, przeprowadza się zabieg laparoskopowy. Można zastosować również leczenie endometriozy za pomocą hormonoterapii i leków przeciwbólowych. W przypadku niektórych pacjentek lekarze zalecają obie metody jednocześnie.