Czy można być szczęśliwym w pracy?

Szczęśliwy pracownik to bardziej wydajny pracownik. Mając świadomość tego faktu, warto dążyć do perfekcji. Firma, przedsiębiorstwo, zakład, korporacja – w każdym z tych miejsc możesz odnaleźć szczęście, wystarczy, że podejmiesz odpowiednią decyzję. Czy można być spełnionym w pracy? Dlaczego warto cieszyć się każdą chwilą spędzoną w firmie? Czy istnieją metody, dzięki którym można poczuć się lepiej na aktualnym stanowisku pracy? Na te oraz inne pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

Jak być szczęśliwym w pracy?

Istnieje kilka wypróbowanych metod:

• Metoda numer jeden – doceń to, co masz.

Pomyśl (przynajmniej przez chwilę), że jesteś w grupie osób, które mogą pochwalić się pracą. Zwróć uwagę na fakt, że duża część naszego społeczeństwa, może tylko pomarzyć o podobnej sytuacji do Twojej.

• Metoda numer dwa – nie porównuj się do innych.
• Metoda numer trzy – sprawy osobiste zostaw w domu.

Praca jest pracą, dom jest domem i tego należy się trzymać. Jeśli kłopoty osobiste zabierzesz do firmy bądź przedsiębiorstwa, nie będziesz w stanie skupić się na żadnym wykonywanym zadaniu.

• Metoda numer pięć – zdecyduj, że od dzisiaj będziesz wyjątkowo szczęśliwym pracownikiem.

„Tylko tyle wystarczy, abym mógł stać się szczęśliwym pracownikiem?”. Tak, tyle w zupełności wystarczy. Istotnym podkreślenia jest fakt, że szczęście to „coś”, czego nie da się nazwać – można je w sobie odkryć bądź też nie.

• Metoda numer sześć – unikaj negatywnych emocji.
• Metoda numer siedem – określ swoje priorytety.

Po pierwsze i najważniejsze – nie stawiaj przed sobą zbyt wielu wyzwań. Lepiej jest zrobić kilka rzeczy dobrze, niż kilkadziesiąt byle jak. Pamiętaj – chęć zrealizowania wielu rzeczy w krótkim czasie, może prowadzić do agresji oraz poczucia przytłoczenia.

• Metoda numer osiem – zadbaj o otoczenie.

Czy wiedziałeś, że błaha, niewidoczna dla innych metamorfoza, jest w stanie zmienić nastawienie do świata? Aby Twoje miejsce pracy przyciągało uwagę oraz zachęcało do spędzenia w nim czasu, zrób kilka rewolucji:

– ustaw zieloną roślinkę na biurku,
– zadbaj o oświetlenie w pomieszczeniu, w którym pracujesz,
– postaw na blacie zdjęcie ukochanej osoby (męża/żony, dziecka itp.),
– zmień tapetę w biurze (na bardziej kolorową).

• Metoda numer dziewięć – powiedz „Nie” nudzie i monotonii.
• Metoda numer dziesięć – unikaj ludzi, którzy mają na Ciebie negatywny wpływ.
• Metoda numer jedenaście – ciesz się z każdego, nawet najmniejszego sukcesu.

„Chcę być szczęśliwym człowiekiem, czego nie powinienem robić?”

Przede wszystkim:

– krytykować innych ludzi,
– użalać się nad swoim losem,
– przekonywać innych do swoich racji/nawracać,
– kurczowo trzymać się indywidualnych przekonań,
– żyć przeszłością,
– kontrolować innych,
– bać się życia (strach potrafi być jednak bardzo motywującym uczuciem),
– popisywać się (pamiętaj – ludzie cenią Cię nie za Twoje pieniądze, domy czy auta – uznanie to coś więcej; inni pracownicy mają do Ciebie szacunek, ponieważ jesteś osobą uczynną oraz chętną do budowania pozytywnych relacji),
– obwiniać innych za swoje niepowodzenia (bardzo często zdarza się tak, że za swoje niepowodzenia winimy wszystkich, poza sobą; istotne jest jednak, aby z każdej – nawet wyjątkowo złej sytuacji, wyciągać konstruktywne wnioski).

Dlaczego warto być szczęśliwym w pracy?

1). Po pierwsze, dlatego, że praca to istotny element życia każdego z nas (to w niej spędzamy większą część życia).

2). Po drugie, dlatego, że człowiek szczęśliwy to człowiek bardziej kreatywny oraz zdolny do tworzenia wielkich rzeczy.

3). Po trzecie, dlatego, że jednostki zadowolone z życia dysponują większym zasobem energii.

4). Po czwarte, dlatego, że szczęśliwcy są mniej podatni na choroby.

5). Po piąte, dlatego, że człowiek szczęśliwy może szybciej przyswoić wiedzę (tzn. szybciej uczy się oraz zapamiętuje więcej rzeczy).

6). Po szóste, dlatego, że jednostka zadowolona z pracy/życia jest bardziej zmotywowania do działania (ma więcej energii, patrzy pozytywnie na otaczający ją świat, cieszy się życiem oraz pracuje nad doskonaleniem indywidualnych możliwości).

7). Po siódme, dlatego, że osoby szczęśliwe popełniają mniej błędów (a właściwie – nie boją się, że mogą je popełnić).

8). Po ósme, dlatego, że jednostka spełniona (życiowo, zawodowo) potrafi konstruktywnie rozwiązywać problemy.

9). Po dziewiąte, dlatego, że człowiek szczęśliwy umie podejmować bardziej trafne decyzje (tzn. nie boi konsekwencji swoich działań).

10). Po dziesiąte, dlatego, że osoby tryskające szczęściem to prawdziwi optymiści (a jak powszechnie wiadomo, optymiści to jednostki mające większe szanse na osiągnięcie sukcesu).

Uwaga!

W sytuacji, gdy nie jesteś w stanie polubić aktualnej pracy (choć starasz się i próbujesz), powinieneś – a wręcz musisz, zacząć szukać nowego stanowiska.

Podsumowanie

Czerpanie radości z pracy to niezwykle istotny element ludzkiej egzystencji. Praca (jak powszechnie wiadomo) zabiera nam znaczną część dnia, warto zatem szukać w niej samych pozytywnych aspektów.