Less waste dba o przyrodę
fot. Pixabay.com

Ruch less waste zyskuje na coraz większej popularności. Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi chce działać w tym duchu, szczególnie biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne oraz przyszłość, która rysuje się jako widmo wielkiej zagłady dla naszej planety. Jak więc żyć less waste? Na jakich zasadach opiera się ten ruch? Jak postępować, aby być bardziej eko?

Przeczytaj też: http://www.droga.com.pl/less-waste-czyli-sposob-na-to-jak-byc-eko/

Najważniejsze założenia ruchu less waste

Less waste jest dziś globalnym trendem i tylko od nas zależy, czy zechcemy do niego dołączyć. A naprawdę warto to zrobić, póki jeszcze możemy robić cokolwiek, aby ratować naszą planetę i działać na jej korzyść. Sama ideologia less waste jest pochodną ruchu zero waste i opiera się na bardzo podobnych zasadach. Przede wszystkim chodzi w niej o to, aby poprzez zmianę zasad i trybu własnego życia sprawić, że przestaniemy jako ludzkość produkować to, co bezpośrednio zagraża środowisku naturalnemu, jak choćby produkty wykonane z plastiku. W ruchu tym chodzi więc przede wszystkim o to, aby żyć świadomie i mieć wiedzę na temat tego, że nasze konsumenckie wybory mają ogromny wpływ na to, jak dalej będzie wyglądał nasz świat.

Najważniejsze założenia ideologii less waste opierają się więc na:

  • ograniczeniu konsumpcjonizmu do takich granic, które będą dla nas stanowić absolutne minimum;
  • nauka podejmowania świadomych decyzji zakupowych;
  • przetwarzanie i powtórne wykorzystywanie tego, co już posiadamy – przerabianie ubrań, gotowanie z resztek etc.
  • racjonalne podejście do wykorzystywania żywności, nie marnowanie jej.

Jak żyć zgodnie z zasadami less waste?

Jest kilka sposobów na to, aby żyć w zgodzie z zasadami ideologii less waste. Oto najważniejsze z nich:

  • ciężka praca nad własnymi nawykami, zwłaszcza zakupowymi – ograniczenie kupowania, zastanawianie się nad tym, czy produkt, który właśnie widzimy na wystawie sklepowej jest nam naprawdę niezbędny. Ma to również przełożenie na zakupy spożywcze. Robienie ich z listą w ręku przed wcześniejszym zaplanowaniem posiłków choćby na cały tydzień, znacznie ogranicza marnotrawienie żywności.
  • ograniczenie marnowania prądu i wody – bardzo ważne zagadnienie w kontekście wyczerpujących się zasobów naturalnych naszej planety.
  • spędzanie jak największej ilości czasu na łonie natury;
  • dbanie o środowisko naturalne, segregacja śmieci, nieniszczenie przyrody i niezaśmiecanie jej, uczenie tego od małego dzieci.

Zobacz też: http://www.miasto-dialogu.pl/jak-leczyc-atopowe-zapalenie-skory-u-najmlodszych/