Wegetarianizm promowany jest jako modny, zdrowy i ekologiczny styl życia. Ile w tym jest prawdy?
Cóż, do tego, że wegetarianizm to moda- można się zgodzić. Jest to styl trendy, promowany jako wielkomiejski i zdrowy. Natomiast co do jego ekologiczności, czy pozytywnego wpływy na zdrowie- można już mocno deliberować.
Człowiek jest zwierzęciem wszystkożernym- to prawda. Oznacza to, że w przypadku, gdy nie jest w stanie zapewnić sobie pokarmu mięsnego- jest w stanie przeżyć na diecie roślinnej. Jednak to właśnie mięso, czy raczej- produkty zwierzęce, powinny stanowić podstawę diety. Dlaczego? Zastanówmy się nad tym przez chwilę.
Po pierwsze- człowiek jest, wyjątkowym, to prawda- ale jednak zwierzęciem. Budowa jego komórek jest typowa dla zwierząt. Z tego tez powodu łatwiej będzie organizmowi człowieka strawić i przyjąć pokarm odzwierzęcy. Nie bez powodu mówi się, że najzdrowszym pokarmem dla każdego ssaka jest mleko matki- zawiera ono wszystkie niezbędne substancje odżywcze, w ściśle dostosowanych dla danego gatunku proporcjach. Tymczasem komórki roślinne zawierają sporo substancji, które są przez człowieka po prostu nie trawione- są więc pustymi ‘zapychaczami’, co może mieć wręcz negatywny wpływ na zdrowie.
Kolejnym powodem jest obecność białek- istnieje osiem białek, których organizm ludzki potrzebuje dostarczać w pożywieniu, gdyż nie jest w stanie samemu ich wyprodukować, a które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Większość produktów odzwierzęcych jest w stanie bez problemu dostarczyć wszystkie osiem. Wprawdzie w diecie roślinnej również można znaleźć te same białka, jednak nigdy wszystkie na raz- potrzebna jest tu więc duża różnorodność posiłków, planowanie i ścisłe przestrzeganie planów.
Warto jeszcze wspomnieć, że większość nieprzetworzonych roślin, to głównie woda i substancje nie trawione przez człowieka. Substancji odżywczych jest w nich zwykle bardzo niewiele- dla przykładu: by dostarczyć odpowiednią dawkę energii należałoby dziennie jeść ponad sześć kilogramów cytryn- to olbrzymia ilość! Tę samą wartość można osiągnąć ułamkiem kilograma mięsa i tłuszczy zwierzęcych.

www.urodaporady.pl