Uszkodzony przepływomierz do benzyny? Nie bagatelizuj problemu!

0
1398

Przepływomierz do benzyny nieustannie monitoruje, ile powietrza trafia do cylindrów silnika.

Jak każda inna część silnika, przepływomierz do benzyny może ulec awarii. Co stanie się wtedy? Silnik będzie dalej pracował – ale jego moc spadnie. Zaburzeniu ulegnie również skład spalin. Licznik benzyny, który się zepsuł, należy więc naprawić lub najlepiej wymienić.

Im prędzej, tym lepiej! W momencie awarii licznika do benzyny, aby zminimalizować prawdopodobieństwo uszkodzenia silnika, elektroniczne układy scalone nadzorujące jego pracę przechodzą w tryb awaryjny. Oznacza to, że realizowany jest najbardziej konserwatywny schemat wtrysku, zapłonu i ciśnienia doładowania. Rezultatem jest ograniczenie mocy i ekonomiki pracy motoru, jak również wzrost zużycia paliwa i niekorzystne zmiany w składzie spalin. A przecież chyba między innymi po to zamontowałeś licznik benzyny, aby chronić środowisko!

Przepływomierz do benzyny nie jest jednym z elementów, podlegających serwisowaniu. Czy należy czyścić licznik benzyny? Są różne opinie na ten temat. Nie brakuje takich, że przyniesie to więcej szkody niż pożytku.

Ale wielu mechaników stoi na stanowisku, że nawet mikroskopijne warstwy osadów mogą zaburzać odczyty. Czyszczą więc licznik do benzyny. Przemywają elementy grzejne płynem do czyszczenia przepustnic lub benzyną ekstrakcyjną.

Za nowy przepływomierz do benzyny możesz zapłacić nawet kilkaset złotych. Tanich zamienników. tego urządzenia nie powinieneś nawet szukać w Internecie, nie mówiąc już o montowaniu ich w silniku Twojego samochodu.

Jeśli licznik benzyny będzie dawał niedokładne wskazania, może dojść nawet do poważnego uszkodzenia silnika. Lepiej już kup używany licznik do benzyny z pewnego źródła.

Pamiętaj o tym, że licznik do benzyny musi być dobrany na podstawie numeru VIN lub rocznika i modelu samochodu. Fakt, że przepływomierz do benzyny pasuje do dedykowanego mu miejsca w układzie dolotowym, niestety nie oznacza, że będzie kompatybilny z resztą elektroniki Twojego samochodu.