Rodzaje kołnierzyków koszul męskich

Większość mężczyzn uważa, że koszule różnią się od siebie jedynie kolorem. To jednak mit, który należy obalić. Koszula może bowiem zostać wykonana również z różnego materiału, a także posiadać inny model kołnierzyka. Właśnie tę ostatnią kwestię chcielibyśmy przybliżyć w naszym artykule. Jaka koszula będzie pasowała na ślub, a jaka do pracy?

Jakie są rodzaje kołnierzyków?

Najczęstszym modelem kołnierzyka, występującym w koszulach męskich jest kent. To klasyczna wersja, pasująca niemal do każdej stylizacji. Taka koszula może być noszona w pracy, podczas biznesowego spotkania, na imprezie ze znajomymi oraz na randce. Kent to kołnierzyk o długich wyłogach, które rozstawione są na średniej szerokości. Do takiej koszuli doskonale pasuje krawat o wąskiej lub średniej szerokości. Może być też noszona samodzielnie, bez jakichkolwiek dodatków. Innym, popularnym modelem kołnierzyka jest włoski, określany również jako spread lub cutaway. To kołnierzyk o nieco szerszym rozstawie skrzydełek. Ta wersja świetnie eksponuje krawat. Tego typu koszula poradzi sobie nawet z krawatami o grubym splocie typu Windsor lub innymi. To model dobrze wygląda w połączeniu ze smukłą twarzą. Powinny go natomiast unikać osoby o nieco bardziej wydętych policzkach. Pewną alternatywą pomiędzy klasycznym kentem a szerokim modelem włoskim jest z kolei kołnierz półwłoski. Jak sama nazwa wskazuje, to wersja pośrednia między wskazanymi wcześniej typami.

Koszula na szczególne okazje i typowo sportowa

Wyżej wskazane modele kołnierzyków są tymi, najbardziej popularnymi. Istnieją jednak również inne wersje, sprawdzające się przede wszystkim podczas szczególnych okazji. Koszula z kołnierzykiem łamanym najlepiej pasuje bowiem do smokingów, surdutów oraz fraków. Ten typ kołnierzyka nie nadaje się do krawatu. Dobrze komponuje się wyłącznie z muszką. Istnieją też modele typowo sportowe, które nosi się raczej do sweterka lub sportowej marynarki. To wersje typowo casualowe, które jednocześnie są bardzo wygodne. Mowa o kołnierzyku z guzikami, czyli button down. Kiedyś były używane w koszulkach polo, a ich zadaniem było przytrzymanie wyłogów kołnierzyka, aby nie przeszkadzały w grze. Dzisiaj natomiast mają znacznie szersze zastosowanie.

Jak dobrać odpowiedni model kołnierzyka?

Jak zatem widać, na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów kołnierzyków. Aby koszula tworzyła zgraną całość z krawatem i marynarką, a także dobrze pasowała do kształtu twarzy, warto postawić na odpowiedni model. Najlepiej po prostu samodzielnie przetestować kilka, dostępnych wariantów. Koszula powinna być wygodna, a jednocześnie dobrze komponować się z resztą stylizacji.