System ERP

Już nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, ale coraz częściej również w tych małych i średnich firmach korzysta się z systemów klasy ERP. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, bo pozwala trzymać wszystkie najważniejsze dane firmowe w jednym miejscu. W tym artykule wyjaśnimy czym jest system ERP i dlaczego warto mieć go w swojej firmie.

System ERP – co się kryje pod tą nazwą?

Pod skrótem ERP kryje się Enterpise Resources Planing, co ma sugerować, że system tej klasy pozwala kompleksowe zarządzanie przedsiębiorstwem, zarówno w zakresie planowania, jaki i zarządzania zasobami. Systemy ERP działają zawsze na jednej bazie danych, do której różne działy w firmie mogą dokładać swoje dane. Te dane automatycznie łączą się i są widoczne dla wszystkich uprawnionych użytkowników.System ERP to nie tylko program księgowy, choć sama księgowość praktycznie zawsze jest jego elementem. Takie oprogramowanie pozwala łączyć zarządzanie kluczowymi procesami księgowymi, finansowymi czy sprzedażowymi w jednym miejscu. W takim systemie zwykle śledzi się też całą gospodarkę magazynową, procesu produkcyjne, ale także kwestie kadrowo – płacowe.

Dlaczego system ERP jest lepszy od klasycznego programu księgowego?

By przedsiębiorstwo miało dobre wynika ważna jest nie tylko koniunktura czy dobrze wdrożony pomysł na biznes. Ważne jest by dobrze zarządzać dostępnymi zasobami i szybko reagować na niekorzystne trendy.

Trafne decyzje można podejmować na podstawie intuicji, ale jest to zawsze loteria. Sprawne zarządzanie firmą wymaga dostępu do spójnej informacji. Systemy klasy ERP odpowiadają właśnie na tą potrzebę firm, zbierając wszystkie kluczowe dane w jednej bazie, oraz pozwalając wyciągać informacje w różnych przekrojach.

Na co zwracać uwagę wdrażając system ERP?

Poprawne działanie systemu ERP wymaga nie tylko wyboru oprogramowania odpowiedniego do skali działalności firmy, ale przede wszystkim prawidłowego wdrożenia. Na rynku dostępne są systemy ERP bardzo zróżnicowane cenowo, dzięki czemu także te małe firmy coraz częściej mogą sięgać po tego typu narzędzie.

Kluczowe do prawidłowego działania systemu ERP jest odpowiedni dobór modułów do rodzaju działalności. Równie ważna jest jakość wdrożenia tego tupu oprogramowania, która wymaga szczegółowej analizy wszystkich procesów w przedsiębiorstwie. Tylko w ten sposób można je później prawidłowo odzwierciedlić we wdrążanym systemie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.