pilkarzyki

Piłka stołowa potocznie nazywana grą w piłkarzyki, to popularny rodzaj gry zręcznościowej przeznaczonej dla dwóch lub czterech osób, w zależności od preferowanego typu rozgrywki i wielkości stołu do gry. Grać w piłkarzyki można tylko i wyłącznie przy pomocy specjalnego stołu z bandami, wyposażonego w obrotowe grille (najczęściej metalowe druty wykończone plastikowymi, gumowymi lub drewnianymi rączkami), do których doczepione są figurki miniaturowych piłkarzyków. Po przeciwległych stronach stołu znajdują się imitacje bramek, do których należy wbić niewielką piłeczkę wrzuconą na stół. Stół do gry przypomina sportowe boisko do gry w piłkę nożna, stąd też wywodzi się nazwa całej gry – piłkarzyki, futbol stołowy czy piłka stołowa.

Historia piłkarzyków

Pierwsze modele stołów do gry w piłkarzyki pojawiły się w Europie, w początkach XX wieku, czyli w momencie profesjonalizacji i popularyzacji piłki nożnej jako pełnoprawnej dyscypliny sportowej. Do upowszechnienia gry przyczyniła się I Wojna Światowa, a dokładniej jej konsekwencje. Niemieckie szpitale dla weteranów, chcąc zapewnić rozrywkę okaleczonym podczas wojny żołnierzom, chętnie sięgały po tego typu stoły. Z czasem wymiary stołów uległy ujednoliceniu, do czego przyczyniła się standaryzacja produkcji. Głównym producentem stołów do gry w piłkarzyki stała się szwajcarska firma Kicker. Od jej nazwy wzięła się nazwa samej gry. Dziś słowo Kicker to synonim piłkarzyków na rynku niemieckim, szwajcarskim czy belgijskim.

Zasady gry

Duża popularność piłkarzyków bierze się m.in. z prostoty i przejrzystości obowiązujących w czasie rozgrywki zasad. Dwóch graczy staje naprzeciw siebie (w wersji drużynowej na przeciw siebie stają dwie pary) i przy pomocy takiej samej liczby symetrycznie rozstawionych grilli, ma za zadanie tak manipulować umieszczoną na stole piłką, by ta wpadła do bramki przeciwnika. Gra się albo do określonej liczby bramek, albo przez określoną ilość czasu. W tej drugiej wersji zwycięzcą pojedynku zostaje osoba lub drużyna, która strzeli więcej goli. Dzięki działalności założonej w 2002 roku Międzynarodowej Organizacji Futbolu Stołowego, doszło do ujednolicenia zasad rozgrywki. ITSF stara się również o wpisanie przez MKOL piłki stołowej na listę sportów olimpijskich.

Jak stać się mistrzem?

Choć gra w piłkarzyki jest grą egalitarną, w której uczestniczyć może w zasadzie każdy człowiek, bez względu na wiek czy poziom aktualnej sprawności fizycznej, w praktyce mistrzostwo w grze osiągają osoby o dużej sprawności manualnej i dobrej kondycji fizycznej. Warunkiem podstawowym do osiągnięcia jak najwyższego poziomu technicznego jest systematyczny trening. Dziś, w dobie powszechnej dostępności stołów do gry, trenować może praktycznie każdy. Potrzebny jest jedynie partner, z którym można ćwiczyć, doskonaląc tym samym własne umiejętności zręcznego manewrowania grillami. W niektórych krajach funkcjonują profesjonalne ligi piłki stołowej, dzięki czemu łatwiej wyłonić prawdziwego mistrza. W Polsce wciąż takiej ligi brakuje. W zamian organizowane są różnego rodzaju turnieje i konkursy, podczas których można się sprawdzić i podpatrzyć techniki gry u bardziej zaawansowanych zawodników.