Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz zrobić dobre wrażenie?

Rozmowa kwalifikacyjna to moment, na który (z utęsknieniem) czeka każda osoba poszukująca pracy. Setki wysłanych CV, tysiące nadanych maili i nagle jest – zaproszenie na upragnione spotkanie.

Uwaga!

Zanim kandydat wyruszy na umówioną wizytę, powinien (a wręcz musi) odpowiednio przygotować się do spotkania. Jak zrobić dobre wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej? W jaki sposób przygotować się do jednego z najtrudniejszych dialogów w życiu? Czego nie robić w trakcie spotkania z „przyszłym” pracodawcą? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Jak zrobić dobre wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Istnieje kilka sprawdzonych kroków:

• Krok pierwszy – przygotuj odpowiedni strój.

Pierwsze wrażenie zawsze zostawia ślad w ludzkiej pamięci. Jeśli zamierzasz wzbudzić sympatię u potencjalnego pracodawcy, wybierz strój adekwatny do okoliczności. Istotne jest aby wyglądać elegancko, schludnie i naturalnie.

• Krok drugi – spróbuj nie spóźnić się na rozmowę kwalifikacyjną (najlepiej, jeśli pojawisz się na miejscu dziesięć – piętnaście minut wcześniej; jeśli z przyczyn osobistych nie będziesz w stanie dotrzeć na czas, zadzwoń i poinformuj firmę, że spóźnisz się kilka bądź kilkadziesiąt minut).
• Krok trzeci – bądź uśmiechnięty/uśmiechnięta.
• Krok czwarty – przygotuj się do spotkania (tzn. miej przy sobie następujące dokumenty: kopie życiorysu oraz listu motywacyjnego, a także referencje i notes; w notesie możesz zapisać kilka pytań, które zadasz rozmówcy pod koniec spotkania).
• Krok piąty – okazuj entuzjazm (uśmiech to nie wszystko; istotne jest, aby w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, być w stałym kontakcie wzrokowym z potencjalnym pracodawcą).
• Krok szósty – bądź pewny/pewna siebie (pewność siebie, mocny uścisk dłoni, stanowczy chód oraz kontakt wzrokowy to te elementy, dzięki którym zyskasz aprobatę rozmówcy).
• Krok siódmy – słuchaj tego, co mówi do Ciebie osoba siedząca po drugiej stronie biurka.
• Krok ósmy – nie załamuj się, gdy nie znasz odpowiedzi na pytanie (zawsze możesz poprosić o kilka minut na zastanowienie).
• Krok dziewiąty – zadawaj pytania (pamiętaj – rozmowa to dialog pomiędzy osobami; istotne jest, aby wychodzić z inicjatywą oraz korzystać z nadarzającej się okazji).
• Krok dziesiąty – podziękuj za rozmowę (takie zachowanie to duży plus dla potencjalnego kandydata; za spotkanie podziękuj również w mailu).

Uwaga!

Każdy, kto zastosuje się do wyżej przedstawionych kroków, z łatwością „przebrnie” przez trudy rozmowy kwalifikacyjnej oraz zyska przychylność potencjalnego szefa (przynajmniej w pewnym stopniu).

Czego nie należy robić w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej?

– Po pierwsze, nie wolno spóźniać się na spotkanie (punktualność – jak zostało już wspomniane – to jedna z najważniejszych cech przyszłego pracownika).
– Po drugie, nie należy koloryzować (istotne jest, aby mówić prawdę i tylko prawdę).
– Po trzecie, nie wolno nakładać stroju nieadekwatnego do sytuacji (rozmowa kwalifikacyjna wymaga odpowiedniej oprawy, tzn. zadbanego, eleganckiego oraz wyprasowanego kostiumu/garnituru).
– Po czwarte, nie należy traktować rozmówcy z góry.
– Po piąte, nie wolno przychodzić na spotkanie nieprzygotowanym (zanim trafisz na rozmowę kwalifikacyjną, zapoznaj się ze specyfiką firmy, przygotuj dokumenty oraz zapisz w notesie kilka ważnych pytań).
– Po szóste, nie należy odpowiadać na pytania „Tak” lub „Nie” (istotne jest, aby udzielać wyczerpujących odpowiedzi, satysfakcjonujących zarówno kandydata, jak i rozmówcę).
– Po siódme, nie należy pozostawać biernym (ważne jest, aby kandydat zadawał pytania oraz wychodził z inicjatywą).

Kilka dodatkowych wskazówek

– zrezygnuj z palenia papierosów (idąc na wymarzoną rozmowę kwalifikacyjną, odłóż papierosy na później; pamiętaj – dym papierosowy może wywołać złe wrażenie w rozmówcy),
– nie zadawaj pytań typu – „Ilu kandydatów jest na jedno miejsce?” lub „Czy znaleźli już Państwo odpowiedniego pracownika?” (takie zachowanie może negatywnie wpłynąć na ocenę Twojej sylwetki),
– do swojego rozmówcy zwracaj się per „Pan”/”Pani” (chyba, że ten/ta zaproponuje bardziej luźną atmosferę),
– podaj rękę pracodawcy (istotne jest, aby uczynić to zarówno na początku rozmowy, jak i na końcu spotkania; pamiętaj – Twój uścisk powinien być pewny, mocny i stanowczy; jeśli jesteś osobą mającą problem z potliwością dłoni, przed wejściem na rozmowę przetrzyj je chusteczką – to powinno pomóc),
– nie stosuj zbyt mocnych, przenikliwych perfum (pamiętaj – zbyt intensywny zapach, może zirytować Twojego rozmówcę).

Podsumowanie

Rozmowa kwalifikacyjna to doskonały sposób na pokazanie swoich najmocniejszych stron.

Uwaga!

W trakcie spotkania bądź pewny siebie, ale nie traktuj rozmówcy z góry – to on rozdaje karty. Rozmowa – co należy podkreślić – może przynieść oczekiwane rezultaty, może również rozwiać wszelkie nadzieje. Istotne jest jednak, aby nie poddawać się trudnościom oraz czekać na kolejną rozmowę w sprawie pracy.