Zakupienie nowego samochodu to spory wydatek, ale również komfort. W końcu otrzymujemy pojazd, który niedawno wyjechał z fabryki. Musimy jednak pamiętać o tym, że posiadanie auta na gwarancji związane jest też z określonymi obowiązkami. Do utrzymana ochrony gwarancyjnej konieczne jest korzystanie z regularnych przeglądów i odpowiedni serwis. Czy jednak musimy robić to w ASO?

Wielu kierowców myśli, że przy zakupie nowego samochodu konieczne są przeglądy, naprawy i serwisowanie w ASO. W rzeczywistości jednak wcale nie jest to obowiązkiem i nie mus kończyć się utratą gwarancji. Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Gwarancja, którą otrzymujemy na samochód, jest bardzo pomocna. Gdy okaże się, że w wyznaczonym okresie gwarancyjnym w pojeździe pojawią się usterki, wówczas za naprawy nie będziemy musieli płacić z własnej kieszeni. Gwarancja ma jednak swoją cenę. Żeby ją zachować, musimy regularnie stawiać się na okresowe przeglądy do naszego ASO. To spory koszt, ponieważ zapłacimy nawet ponad 1000 złotych.

Na mocy dyrektywy Komisji Europejskiej określanej jako GVP jesteśmy jednak w stanie skorzystać z usług w warsztatach nieautoryzowanych bez utraty ochrony gwarancyjnej. W tym celu przegląd czy naprawa muszą być wykonane zgodnie z zaleceniami producenta wraz z odpowiednimi wpisami książkach. Warto też wskazać, że nie musimy korzystać z oryginalnych części – możemy wybrać tańsze zamienniki, które są porównywalne z oryginałami.

Znane są przypadki, gdy ASO odmawiały wykonania naprawy na gwarancji tylko dlatego, ponieważ wcześniej pojazd był sprawdzany czy naprawiany w innym warsztacie bez autoryzacji. Jednak obecnie nie mają do tego prawa pod warunkiem, że przegląd czy serwis zostały wykonane zgodnie z zaleceniami producenta.

Gdy jednak zależy nam na tym, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik bez ryzyka utraty ochrony gwarancyjnej, korzystajmy z pomocy naszego Honda ASO czy ASO innego producenta. Zapłacimy wprawdzie nieco więcej, ale za to możemy mieć pewność, że w razie wystąpienia jakichkolwiek usterek nikt nie zakwestionuje naszych praw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here