rozmowa o podwyżkę
fot. pexels.com

Być może ubiegałeś się kiedyś o podwyżkę, a może to dopiero przed tobą. Dowiedz się, jakie są najczęściej popełniane błędy, które mogą sprawić, że nie otrzymasz podwyżki!

Zobacz też: http://www.psfs.pl/jak-rozmawiac-o-podwyzce/

Zły sposób inicjowania rozmowy o podwyżce

To zdecydowanie najczęściej pojawiający się błąd. Powinieneś w taki sposób zainicjować taką rozmowę, aby szef lub osoba, która jest odpowiedzialna na przyznawanie podwyżek czuła, że będzie rozmawiać o czymś ważnym. Nie pytaj więc w kuchni czy gdzieś mimochodem – czy szef ma czas, bo chciałbyś o czymś porozmawiać. Przyjdź za to do jego gabinetu, zapytaj czy ma minutkę, bo chcesz coś zapytać i ustalić, a jeśli wyrazi zgodę powiedz konkretnie i stanowczo, że chcesz umówić się z szefem na około 30 minut na rozmowę na temat, który jest dla ciebie ważny i związany jest z twoją obecnością w tej firmie. Oczywiście szef może być zaskoczony i zacznie pytać o co chodzi – nie odpowiadaj, ponieważ coś może wam przeszkodzić w rozmowie, a ty nie dokończysz tematu. Powiedz jedynie, że to ważny dla ciebie temat i chcesz porozmawiać o tym na spokojnie. Pamiętaj, aby umówić się na konkretny dzień i godzinę.

Niewłaściwy przebieg rozmowy

Rozmowa o podwyżkę, to tak naprawdę wisienka na torcie i nie ważne, jak dobrze ona przebiegnie, to jeśli nie przygotowałeś się do niej wcześniej – może zakończyć się niepowodzeniem. Na rozmowie  o podwyżkę powinieneś wymienić wiele powodów, przemawiających za tym, że zasługujesz na podwyżkę, że umiesz i robisz dużo nowych rzeczy, że wnosisz wartość do firmy itd. Nie możesz oczekiwać podwyżki za sam fakt, że twój staż w danej firmie jest duży albo jesteś w danym miejscu rok i z tego tytułu powinieneś więcej zarabiać. Twój szef, przyznając ci większe wynagrodzenie musi wiedzieć, że jest to dlatego opłacalne. Podaj mu więc ku temu argumenty.

Pamiętaj też, że podwyżka to nie tylko większe pieniądze na koncie. To również takie benefity jak służbowy samochód, możliwość pracy zdalnej, mniejsza ilość godzin do przepracowania w skali miesiąca. Staraj się z szefem dojść do porozumienia, abyście oboje byli zadowoleni.

Nie popełnij również błędu związanego z tym, że po otrzymaniu podwyżki nie wykonasz ,,obiecanych’’ rzeczy, nie będziesz przestrzegać nowych ustaleń. To ma bardzo negatywny wpływ na uzyskanie kolejnych podwyżek.

Przeczytaj też: http://urodaporady.pl/wymiotowanie-czy-wywolywanie-wymiotowania-jest-zdrowe/