Wysyłanie dużych i ciężkich paczek

Przedmioty o nietypowych gabarytach oraz rozmiarach wymagają przed wysłaniem odpowiedniego zapakowania. Za takie paczki trzeba też zapłacić więcej niż za te o standardowych wymiarach. Warto zatem pamiętać o kilku kwestiach, związanych z wysyłką ciężkich przedmiotów.

Rodzaje paczek

Firmy kurierskie rozróżniają trzy typy paczek, które dla wielu osób mogą wydawać się tożsamymi określeniami:

  • Paczki o regularnych kształtach i wadze np. do trzydziestu kilogramów. I choć mogłoby się wydawać, że paczka o wadze 25 kg to już „pokaźna, gabarytowa paczka” – wcale tak nie jest. Parametry określające, które paczki zaliczane są do paczek dużych, a które do niewymiarowych lub gabarytowych, mogą różnić się w zależności od wybranego przez klienta kuriera. Przykładowo, w przypadku firmy paczkomatów InPost, waga paczki nie może przekraczać dwudziestu pięciu kilogramów. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie brokera https://www.sendit.pl/cennik/cenniki-krajowe/inpost.
  • Niewymiarowe paczki to te, które charakteryzują się większymi wymiarami niż dopuszczalne. Nie oznacza to jednak, że określenie „paczka niewymiarowa” jest tożsame z „paczką niestandardową”. Paczkami niestandardowymi mogą być bowiem nazywane także paczki źle zapakowane, które trudniej się sortuje i przewozi.
  • Paczki gabarytowe – uogólniając – to te, których waga jest wyższa niż wynosi limit dla paczek dużych. Tego typu towary najczęściej przewozi się na specjalnych paletach, co gwarantuje większe bezpieczeństwo transportu.

Wysyłka

Warto pamiętać, że każda firma kurierska przyjmuje różnorodne kryteria, na podstawie których rozróżniane są typy paczek. Warto zatem zapoznać się z ofertą wszystkich przewoźników i wybrać najlepsze rozwiązanie. Wielu brokerów ma również na swojej stronie specjalny kalkulator, ułatwiający zmierzenie parametrów paczki. Dzięki tym danym można w łatwy sposób obliczyć koszt przesyłki.

Warto pamiętać również o odpowiednim zapakowaniu paczki. Produkty kosmetyczne oraz odzież najlepiej włożyć w kartony, zapewniające stabilność towarów. Chcąc wysłać rower, należy rozkręcić jego poszczególne elementy, następnie zapakować je w taki sposób, by ich krawędzie nie ocierały się o siebie. Folia bąbelkowa ochroni przesyłane rzeczy przed zniszczeniem w czasie transportu. Przydatne mogą okazać się również pianki czy styropiany, wykazujące działanie stabilizujące. Dobór materiałów zabezpieczających w głównej mierze zależy od rodzaju wysyłanego przedmiotu.

Wysyłając duże i ciężkie przedmioty należy pamiętać, że firmy kurierskie rozróżniają kilka rodzajów takich przesyłek. Tego typu pakunki wymagają również odpowiedniego zabezpieczenia. Przed nadaniem paczki warto wybrać najkorzystniejszą opcję spośród dostępnych rozwiązań – najłatwiej zrobić to za pośrednictwem brokera.