Zmiany skórne na stopach

Zdarza się, że zmiany skórne nie tylko pojawiają się na twarzy, czy ciele ale również w obrębie stóp. O czym mogą świadczyć? Najczęściej spotykane schorzenia spotykane na stopach to grzybica skóry stóp, rogowiec oraz wyprysk kontaktowy. Czym się charakteryzują? Najpopularniejsza jest grzybica stóp. Jest chorobą cywilizacyjną. Stosunkowo łatwo można zarazić się tą chorobą, natomiast leczenie jest długotrwałe i uciążliwe. Grzybica stóp jest następstwem zakażenia dermatofitami, które mają zdolność rozkładania keratyny. Atakują więc naskórek, paznokcie i włosy. Nie przez każdy kontakt z zarodkami grzybów musi dojść do infekcji. Muszą powstać sprzyjające warunki, a więc ciepło, odpowiednia wilgotność i uszkodzony naskórek. Takim idealnym miejscem bytowania grzybów jest stopa umieszczona w ciasnym bucie. Dlatego właśnie grzybica stóp jest często spotykaną infekcją. Zarazić się grzybicą można przez bezpośredni kontakt z zarażoną osobą lub pośrednio przez zarodki grzybów pozostawione przez chorą osobą na różnych przedmiotach: dywanach, matach kąpielowych, podłodze. Objawia się świądem i pieczeniem. Jednak w początkowej fazie bywa niezauważalna. Mogą występować pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Pęcherzyki po pęknięciu tworzą płaty złuszczającego się naskórka. Skóra staje się wilgotna i zmacerowana.
Rogowiec stóp z kolei jest to schorzenie, które wiąże się z silnym zaburzeniem procesów rogowacenia. Charakterystyczne dla rogowca jest symetryczne powstawanie grubych, woskowożółtych złogów hiperkeratycznych na całej podeszwowej części stóp. Jest to choroba dziedziczna. U części osób dotkniętych schorzeniem występuje również nadmierna potliwość.
Ostatnie schorzenie to wyprysk kontaktowy, jest to choroba polegająca na tworzeniu się zmian skórnych pod wpływem kontaktu z alergenami kontaktowymi. Charakterystycznym objawem wyprysku kontaktowego jest silny świąd skóry, na powierzchni której tworzy się zaczerwienienie, łuszczące się grudki oraz pęcherzyki. Te zmiany tworzą się w miejscu kontaktującym z czynnikiem uczulającym. Skóra staje się pogrubiała, bardzo sucha, łuszczy się.
Wszelkie niepokojące zmiany w obrębie stóp najlepiej konsultować ze specjalistą, czyli podologiem lub dermatologiem.

podologwwarszawie.pl