Wszystko o męskich zegarkach

Co oznaczają tajemnicze określenia chronograf, koronka oraz co oznacza GMT? Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące zegarków i ich najpopularniejszych i najważniejszych funkcji, które znajdują się w ich wyposażeniu.

Alarm – zegarek z alarmem to taki, który może służyć jako budzik lub przypomnienie, np. o ważnym spotkaniu czy wydarzeniu.

Powłoka antyrefleksyjna – aby poprawić odczyt wskazań zegarka, szkło jest pokrywane specjalną powłoką, która eliminuje refleksy świetlne.

Chronometr – zegarek posiadający tę funkcję wyróżnia się bardzo dużą dokładnością działania.

Dekiel – to tylna część koperty zegarka, która zabezpiecza mechanizm przed uszkodzeniem.

Faza księżyca – wskazania aktualnej fazy Księżyca, najczęściej dotyczące jego północnej półkuli. Część producentów oferuje zegarki, które wskazują fazy Księżyca na obu półkulach.

GMT– to skrót od Greenwich Mean Time. Zegarek posiadający tę funkcję wskazuje czas drugiej strefy. Ta funkcja przydatna jest szczególnie osobom, które często podróżują o dotyczą ich zmiany strefy czasowej.

Kaliber – jest to typ mechanizmu oznaczony literami i cyframi, które odnoszą się do wymiaru, kształtu i układu tych jego części, które odróżniają go od innych.

Indeksy – to wskaźniki, które znajdują się na tarczy zegarka w formie kresek, cyfr lub kropek.

Limitowana seria – to zegarki wyprodukowane w dokładnie konkretnie określonej ilości, potwierdzonej specjalnym certyfikatem.

Koperta – jest to obudowa zegarka, której zadaniem jest ochrona mechanizmu zegarka przed uszkodzeniem. Może być wykonana z różnego rodzaju materiałów.

Przycisk koperty – niewielki przycisk, który znajduje się się z boku koperty. Służy do uruchamiania i zatrzymywania funkcji dodatkowych zegarka.

Naciąg – jest to urządzenie, które służy do gromadzenia i pobierania energii z zewnątrz, która jest niezbędna do napędu mechanizmu zegarkowego.

Naciąg ręczny – to urządzenie służące do nakręcania zegarka za pomocą koronki.

Perłowanie/perlage to dekoracja elementów mechanizmu w postaci kolistego wzoru.