Wrotki

W ostatnich 20 latach wrotki zostały wyparte przez rolki, jednak ponownie wróciły do łask dzięki unowocześnionemu designowi oraz modzie na styl retro. Na rynku dostępne są wrotki dla dzieci, kobiet oraz mężczyzn w wielu wzorach i modelach, które można kupić na stronie https://sklepsmjsport.pl/pol_m_SPORTY-INDYWIDUALNE_Skating_Wrotki-3558.html. Czym kierować się przy ich wyborze?

Wrotki dla początkujących i zaawansowanych użytkowników

Przed zakupem wrotek warto zastanowić się nad stopniem naszych umiejętności. Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z jazdą na wrotkach idealnym wyborem będą wrotki rekreacyjne. But w tych wrotkach sięga powyżej kostki dzięki czemu stopa jest stabilna podczas jazdy jak i stania. Niewielki obcas buta usadowiony jest na szynie wyposażonej w cztery koła. Stosunkowo miękkie kółka amortyzują nierówności terenu. Ponieważ modele te nie rozwijają zbyt dużej prędkości są bezpieczne zarówno dla dzieci jak i osób początkujących.

Doświadczeni wrotkarze mają do wyboru wrotki sportowe, które umożliwiają wykonywanie ewolucji, ponieważ są bardziej zwrotne, oraz szybszą jazdę. But w tych wrotkach ma sportowy fason o niższej cholewce oraz płaskiej podeszwie.

Na co zwracać uwagę kupując wrotki

Kolejnym elementem na, który należy zwrócić uwagę są kółka wrotek. Do wyboru mamy kółka o zróżnicowanym stopniu twardości. Skala twardości oznaczana jest od 0 do 100 A, gdzie im wyższy parametr tym twardsze są kółka. Miękkie kółka są gwarancją większej przyczepności oraz amortyzacji nierówności przez co spełnią oczekiwania osób początkujących. Do ich wad trzeba zaliczyć szybsze zużywanie. Im twardsze kółka tym szybsza jazda i wolniejsze tempo zużycia.

But także jest zróżnicowany ze względu na twardość. Miękkie buty są bardziej wygodne i swoje zastosowanie mają we wrotkach przeznaczonych do tańca i jazdy uwzględniającej wykonywanie manewrów. Ponieważ stopa jest w nich mniej stabilna nie powinny ich wybierać osoby o mniejszych umiejętnościach. But twardszy, najczęściej wykorzystywany we wrotkach rekreacyjnych, zapewnia odpowiednią stabilizację stopy oraz kostki.

Dobierając rozmiar wrotek trzeba pamiętać by nie kupić zbyt małych ani za dużych. Dobrze jest zmierzyć rozmiar stopy stawiając ją na kartce i obrysowując je. Ponieważ stopy nie zawsze są identycznej długości pod uwagę bierzemy tę dłuższą. Rozmiar wrotek powinien być trochę większy od rozmiaru stopy, by jazda była jak najbardziej komfortowa, a but nie cisnął przy dłuższym użytkowaniu. Dobierając rozmiar wrotek nie należy się zbytnio spieszyć i najlepiej przymierzyć kilka modeli przed podjęciem ostatecznej decyzji.