Podaj cegłę!

Czym jest budownictwo? Odpowiedź jest niezwykle prosta. To działalność, która polega na wznoszeniu lądowych i wodnych obiektów budowlanych. Na tym jednak pole zainteresowań budownictwa się nie kończy. W obrębie działalności tej znajduje się również przebudowa, modernizacja oraz konserwacja obiektów już istniejących. Zainteresowany? Może więc powinieneś podjąć studia na kierunku, co się zowie budownictwo.

Oczywiście, nie są to studia dla każdego. Tak więc, jeśli jesteś humanistą, na budownictwie nie masz czego szukać. To studia z rzędu technicznych, ścisły umysł to więc wymóg obowiązkowy. Poza tym to bardzo popularny kierunek politechniczny, dający naprawdę bogatą i konkretną wiedzę, nic więc dziwnego, że nie jest raczej łatwo się na niego dostać.

Dlatego też jeśli uważasz, że spełniasz wszelkie predyspozycje, aby budownictwo studiować, warto abyś zaczął należyte przygotowania do studiów już od początku twej nauki w szkole średniej. Doskonałym na to sposobem jest rozwijanie swojego talentu matematycznego – bo zakładam, że taki posiadasz – oraz doskonalenie wyobraźni – chociażby poprzez ćwiczenie rysunku technicznego. Bardzo ważne będą dla ciebie także fizyka i chemia. Pierwsza z nich będzie miała bowiem zastosowanie w obliczeniach konstrukcyjnych, natomiast druga – podczas nauki przedmiotów związanych z materiałoznawstwem. Doskonałe opanowanie matematyki, fizyki i chemii powinno być zatem dla ciebie zadaniem najwyższej wagi. Taki bagaż wiedzy pozwoli ci na perfekcyjne zdanie matury, a co za tym idzie – bezproblemowym dostaniu się na budownictwo, gdyż to te właśnie przedmioty są brane pod uwagę przez większość uczelni w procesie rekrutacji.

Jak wyglądają studia na kierunku budownictwo? Najbardziej istotny jest dobór przedmiotów, realizowanych w ramach kierunku. Co prawda, każda uczelnia ma nieco inny zestaw, najczęściej jednak pojawiają się zagadnienia związane z geodezją, geologią, hydrologią, matematyką z geometrią wykreślną i analizą matematyczną, chemią, materiałoznawstwem, materiałami budowlanymi, wytrzymałością materiałów, budownictwem drogowym, kolejowym, morskim, mostownictwem, technologią robót budowlanych czy też zarządzaniem zespołem. Jak więc widać, wiedza, jaką zdobędziesz po studiach jest naprawdę bogata i konkretna. Gwarantuje także doskonały start zawodowy.

Budownictwo to nie tylko teoria i długie, ciągnące się zajęcia w salach wykładowych i laboratoriach. Bo każdy student tego kierunku zobowiązany jest do realizacji praktyk zawodowych – i to w ściśle określonym czasie. Staże pracy, odbyte przy wykonywaniu robót budowlanych czy projektowaniu są niezbędne, gdy będziesz chciał ubiegać się o odpowiednie uprawnienia budowlane. Nauka nie kończy się także wraz z zakończeniem studiów. Branża budowlana wciąż ewoluuje – a to wymusza na każdym specjaliście w tej dziedzinie nieustanne poszerzanie wiedzy.

Jak więc widać wyraźnie, budownictwo to bardzo trudny, ale zarazem ciekawy kierunek, dający ogromny zastrzyk fachowej, konkretnej wiedzy i dobry start zawodowy. Jeżeli wiec chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat tych studiów, internet stoi otworem – kluczem niech będzie fraza „budownictwo studia”.

http://www.inwestycyjnawolnosc.pl/