Krótkie spodenki męskie to dziś bardzo popularny element garderoby wielu panów. Gdy temperatury na dworze rosną, coraz częściej widać mężczyzn, którzy noszą je nie tylko w czasie wakacyjnych wyjazdów, aktywności sportowych czy na plażę, lecz także podczas wyjść na miasto, a nawet do biura. Latem, właściwie dobrane szorty będą w tych kontekstach jak najbardziej na miejscu.
Skąd się wzięły krótkie spodenki męskie i kiedy nie wypada ich zakładać?
Jak wiele części męskiego ubioru, spodenki męskie mają rodowód wojskowy i od początku były noszone także przez poważnych panów. Mogą kojarzyć się z dzieciństwem i beztroską ze względu na to, że szybko stały się też częścią mundurków szkolnych i skautowskich. Prekursorem dzisiejszych szortów są jednak spodenki noszone w drugiej połowie XIX wieku przez żołnierzy brytyjskich w egzotycznych koloniach, w szczególności przez oddziały Gurkhów w Nepalu i Indiach. W początkach XX wieku, męskie spodenki stopniowo zaczęły trafiać do cywila. Proces ten rozpoczął się w innej kolonii brytyjskiej – na Bermudach – skąd wzięło się popularne dziś określenie „bermudy”. Równolegle, szorty zaczęły być wykorzystywane w różnych sportach, co przyśpieszyło ich popularyzację.
Dziś, choć znacznie częściej niż kiedyś dopuszcza się noszenie przez mężczyzn krótkich spodenek, nawet latem są formalne okazje, na które nie wypada ich zakładać. Należą do nich między innymi ważne spotkania biznesowe, śluby, wyjścia do teatru lub filharmonii, wizyty w sądzie, czy eleganckie kolacje w restauracji. W większości pozostałych sytuacji nawet eleganccy mężczyźni mogą założyć szorty, pod warunkiem, że będą one miały odpowiednią długość i krój.
Spodenki męskie – jaką długość, krój i materiały wybrać?
Jedną z kluczowych kwestii przy wyborze szortów jest długość. Spodenki męskie ¾, tuż za kolano lub przed nie, bardzo krótkie szorty – możliwości jest wiele, lecz nie wszystkie będą prezentować się równie stylowo. Szczególnie warte uwagi są klasyczne szorty sięgające tuż przed kolano lub najdalej 10 cm powyżej stawu (panowie wyżsi powinni wybierać modele kończące się bliżej kolana, a ci niżsi nieco krótsze). Nazywane rybaczkami spodenki ¾ lub męskie spodenki za kolano są dobre na wypad poza miasto albo jako strój sportowy, lecz nie są wystarczająco eleganckie na inne okazje, a do tego skracają sylwetkę. Z kolei bardzo krótkie szorty są świetnym wyborem na plażę, lecz również nie będą dobrze wyglądać, gdy założy się je do biura lub na miasto.
Idealnym wyborem na takie okazje będą klasyczne spodenki męskie z bawełny lub lnu, zapewniające odpowiednią przewiewność oraz wygodę noszenia. Przydatna może być też niewielka domieszka elastanu, która zwiększy wytrzymałość materiału, ułatwi dobre dopasowanie szortów i sprawi, że będą dobrze zachowywać pożądany kształt. Krótkie spodenki męskie nie mogą być też ani za szerokie, ani zbyt wąskie. Mankiet przy nogawce dobrze poszerzy bardzo szczupłe nogi, natomiast panowie o umięśnionych łydkach i udach powinni raczej stawiać na modele gładko wykończone.
Wreszcie, ważne są też krój i kolorystyka. Ogólnie rzecz biorąc, za najbardziej stylowe i eleganckie uchodzą bawełniane spodenki męskie wzorowane na chinosach, a w dalszej kolejności jeansy. Uniwersalne kolory to z kolei beże, szarości, khaki oraz odcienie niebieskiego i granatowego. Panowie, którzy chcą się nieco wyróżnić, mogą też postawić na jasny błękit, bordo lub pomarańczowy. Na szczęście, wybór eleganckich, wykonanych z najwyżej jakości materiałów szortów, które spełniają te kryteria, jest już coraz większy (sprawdź na przykład modele z kolekcji Lancerto: https://www.lancerto.com/pl/odziez/spodenki.html).
Krótkie spodenki męskie – z czym je nosić?
W przypadku bardzo casualowych i sportowych stylizacji, w tym ze spodenkami męskimi ¾ lub za kolano, dowolność pozostałych elementów garderoby jest bardzo duża. Klasyczne bawełniane spodenki męskie też są dość uniwersalne i można do nich założyć choćby codzienny T-shirt (jednokolorowy lub z subtelnym nadrukiem/wzorem), szczególnie z kołnierzykiem typu v-neck albo koszulkę polo. Bardzo dobrze będą się także prezentować z lekkimi koszulami z lnu lub cienkiej bawełny (zwłaszcza typu buton down), w których można podwinąć rękawy tuż za łokieć. Koszule z krótkim rękawem też mogą być dobrym wyborem, o ile mają wąskie rękawy. Do stylizacji będzie też pasować krótka, sportowa marynarka, należy jednak wówczas wybrać koszulę z długim rękawem (może być podwinięty), koniecznie włożoną w spodnie z paskiem.
Wreszcie, ważnym uzupełnieniem stylizacji z męskimi spodenkami jest odpowiednie obuwie. W zależności od okazji i stopnia formalności reszty stylizacji sprawdzą się mokasyny, espadryle lub loafersy, a także tenisówki albo skórzane sandały. Warto też pamiętać, że buty zakłada się wówczas na gołą stopę (zawsze w przypadku sandałów!) lub ewentualnie ze skarpetkami, które nie wystają poza krawędź obuwia.
Artykuł sponsorowany.