Kosiarki dyskowe – ich rodzaje i zastosowanie

0
3136

Bardzo ważną cechą kosiarki dyskowej, na którą w pierwszej kolejności zwraca się uwagę, jest jej szerokość robocza, mająca istotny wpływ na tempo wykonywanej pracy. Jednak zanim podejmie się najwłaściwszą decyzję, należy zwrócić uwagę na jeszcze kilka innych, bardzo ważnych kwestii.

Głównym elementem odpowiadającym za jakość cięcia jest listwa (belka) tnąca. Zbudowana jest z dysków z nożykami oraz obudowy, w której znajduje się układ przeniesienia napędu na dyski. Sposób jej zawieszenia jest cechą konstrukcyjną, od której w dużym stopniu zależy niezawodność całego urządzenia. Najbardziej popularne są kosiarki z zawieszeniem bocznym. Jednak to rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim na równych powierzchniach, w innych przypadkach (np. podczas koszenia trawy na nierównych łąkach) może okazać się niewystarczające. Innym, bardziej skomplikowanym rozwiązaniem, jest centralne zawieszenie belki tnącej. W przypadku kosiarek czołowych belka zawieszona jest na specjalnej ramie. A dzięki temu, że jest pchana, a nie wleczona, zapewnia to bardziej precyzyjne kopiowanie terenu.

Drugą ważną kwestią oprócz sposobu zawieszenia jest waga belki. Lekka jest wygodniejsza w obsłudze, ale również bardziej wrażliwa na nierówności terenu, przez co cięcie staje się mniej dokładne, a sama belka łatwiej może ulec uszkodzeniu. Jednak w mniejszych gospodarstwach może się ona sprawdzić bardzo dobrze. Kosiarki z ciężką belką wymagają pracy na większym i cięższym sprzęcie. Są stabilniejsze, umożliwiają szybsze tempo pracy, ale mogą uszkadzać darń i młode rośliny.

Wybrana kosiarka dyskowa powinna być również łatwo składana do transportu. W zależności od modelu można to zrobić na trzy sposoby. Najpopularniejszy z nich to unoszenie belki do pozycji pionowej i jej transport z boku układu zawieszenia. Zalety tego sposobu to jego prostota, jednak ma on też dwie wady – przeniesienie środka ciężkości (co jest sporym minusem zwłaszcza przy większych maszynach) oraz duża wysokość kosiarki po złożeniu. Na szczęście te problemy można w dużym stopniu zniwelować dzięki specjalnym rozwiązaniom stosowanym przez producentów.

Drugi sposób składania kosiarki do transportu, dużo bardziej skomplikowany, polega na umieszczeniu belki koszącej pionowo z tyłu maszyny. Trzeci sposób składania, znany z kosiarek bębnowych, to poziome odchylenie listwy tnącej do tyłu i jej poziomy transport wzdłużny. Dwie główne zalety tego sposoby to jego prostota i uzyskana w ten sposób mała wysokość transportowa maszyny. Istotną wadą jest znaczne odsunięcie środka ciężkości od ciągnika, co wymaga większego udźwigu.