Jak wybrać dobrą karmę dla kota

Odpowiednie żywienie kotów ma ogromny wpływ na ich prawidłowy rozwój oraz stan zdrowia. Wielu opiekunów zastanawia się, co podawać swoim pupilom, ponieważ wybór karm dostępnych na rynku jest ogromny. Nie wszystkie z nich są jednak godne polecenia ze względu na słaby skład, który nie zawiera wystarczająco dużo składników odżywczych. Warto więc dowiedzieć się na co zwracać szczególną uwagę podczas wyboru karmy dla kotów.

Mokre i suche karmy dla kotów

Podawanie mokrej karmy jest najczęściej wybieranym sposobem żywienia kotów. Swoim wyglądem oraz konsystencją przypomina ona bowiem pierwotne źródło pokarmu dzikich kotów, jakie zdobywają w naturalnym środowisku. Mokra karma dla kota zawiera spore ilości wody, co jest bardzo ważne ze względu na to, że zwierzęta te niechętnie piją wodę z miski. Jej konsystencja jest także dobrze przyswajalna i trawiona przez układ pokarmowy. Zawiera ona także mniej kalorii niż karmy suche, dlatego nadaje się do podawania zwierzętom cierpiącym na nadwagę. Sprawdzi się także w przypadku wybrednych kotów, ponieważ jest ona aromatyczna.

Karmy suche są chętnie wybierane głównie ze względu na wygodę ich przechowywania. Mają one także pozytywny wpływ na stan uzębienia, ponieważ gryzienie chrupiących ziarenek pomaga usuwać kamień nazębny. Podając tego rodzaju karmę trzeba pamiętać o tym, aby zapewnić zwierzęciu stały dostęp do sporej ilości wody. Zaleca się, aby stanowiła ona jedynie uzupełnienie diety, która powinna w większości być oparta o karmę mokrą.

Na co zwrócić uwagę wybierając karmę dla kota?

Czynnikami, które mają ogromny wpływ na wybór odpowiedniej karmy jest przede wszystkim rasa oraz wiek zwierzęcia. Zupełnie inne potrzeby żywieniowe oraz zapotrzebowanie kaloryczne mają kocięta, a inne koty dorosłe oraz seniorzy. Na rynku znaleźć można także karmy przeznaczone dla konkretnej rasy. Bardzo istotny jest także stan zdrowia kota, a dokładniej to, czy cierpi na alergie pokarmowe, problemy skórne lub schorzenia nerek. W takim przypadku konieczne jest wybranie karmy o specjalnej formule, która będzie w pełni bezpieczna dla zwierzęcia.

Dobrej jakości karmy dla kotów w swoim składzie na pierwszym miejscu posiadają przede wszystkim mięso, które powinno stanowić podstawę diety. Powinna ona także zawierać cenne witaminy oraz minerały, które pozytywnie wpływają na kondycję oraz stan zdrowia. Warto dokładnie przeanalizować jej skład, aby sprawdzić, czy nie ma w niej szkodliwych konserwantów, aromatów oraz sztucznych dodatków. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz kot otrzymuje wyłącznie to, czego potrzebuje.