lager

Na rynku browarniczym dostępnych jest wiele gatunków piwa. Od lat dominującymi rodzajami, po które sięgają fani chmielowego trunku jest jednak ale oraz lager. Czym się różnią? Jakie właściwości posiadają? Po które warto sięgnąć? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Kilka słów o drożdżach

Piwa ale oraz lager różnią przede wszystkim użyte do ich produkcji drożdże. Piwo z gatunku ale bazuje na tak zwanych drożdżach górnej fermentacji. Nie potrzebują one szczególnych warunków. Fermentują bowiem w temperaturze pokojowej – od 15 do 25 stopni Celsjusza. Piwo produkuje się z nich zatem stosunkowo szybko. Drożdże dolnej fermentacji, z których powstaje piwo lager są już nieco bardziej wymagające. Do ich obróbki potrzebne są specjalne warunki, a także odpowiedni sprzęt. Fermentują bowiem w niskich temperaturach – od 5 do 15 stopni Celsjusza. Ten skomplikowany i czasochłonny proces daje jednak niesamowity efekt. Uzyskane piwo jest bowiem zdecydowanie bardziej klarowne.

Inny zapach, smak i wygląd

Jeżeli zatem ktoś poda Ci piwo i będzie Ci kazał zgadnąć, jaki rodzaj piwa masz do dyspozycji, musisz kierować się trzema elementami. Jak już wcześniej wspomnieliśmy piwo ale będzie nieco bardziej mętne w wyglądzie, a lager klarowne. W piwie ale można nawet znaleźć drobinki użytych do ich produkcji składników, które osadzają się na ściankach szklanki oraz na jej dnie. Ta klarowność przekłada się również na smak. Piwo ale oferuje zdecydowanie bardziej złożony bukiet smaków oraz aromatów. Można znaleźć w tym piwie nuty owocowe, kwiatowe, a także przyprawowe. Lagery chociaż uboższe w smaku i zapachu oferują jednak silniejszą goryczkę i ten charakterystyczny piwny smak – https://browar-tenczynek.pl/produkt/lager/. Zarazem są mocniej gazowane. Wiele radości z ich spożywania będą miały zatem osoby, które lubią to specyficzne łaskotanie w przełyk.

Jak serwować ale i lagery?

Oba rodzaje piwa różnią się również sposobem serwowania. Piwa z gatunku ale należy podawać w temperaturze od 9 do 14 stopni Celsjusza. Nie wymagają zatem szczególnego chłodzenia, a raczej przechowywania w warunkach piwnicznych. Lagery lepiej smakują natomiast serwowane w temperaturze od 1 do 7 stopni Celsjusza. Należy je zatem przed podaniem schłodzić w lodówce. Które piwo jest lepsze – lager czy ale? Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Znajdą się bowiem fani obu gatunków. Na pewno jednak lager to rodzaj piwa idealny na lato – jest lżejszy i bardziej orzeźwiający. Na jego bazie tworzone są też różnorodne piwa owocowe, zawierające nutę marakui, cytrusów oraz innych owoców.