Dylematy rodziców małych dzieci

Kiedy na świecie pojawia się małe dziecko, rodzina ogromnie się cieszy. Jest to naturalne, nowy członek rodziny daje dużo szczęścia. Jednak malutkie dziecko jest bardzo kruche i delikatne i trzeba się nim bardzo starannie zająć. Trzeba mu zapewnić 24 godzinną opiekę, dbać o jego naturalne potrzeby, dawać mu powody do radości. W szczególny sposób trzeba też zadbać o jego zdrowie, które u tak małych dzieci jest bardzo delikatne. Podstawą w ochronie zdrowia dziecka, są szczepienia obowiązkowe.
Jakie szczepienia są obowiązkowe
W naszym kraju jest obowiązek szczepienia podstawowego dzieci od pierwszego dnia życia. Do skończenia przez dziecko 2 lat, musi ono zostać zaszczepione na WZW typu B, gruźlicę, błonicę, tężec, krztusiec, polio, odrę, świnkę, różyczkę. Są to obowiązkowe szczepionki, które są rozłożone na kilka dawek, podawanych co kilka miesięcy. Dzięki tym szczepionkom, dzieci mogą rosnąć zdrowo.
Szczepionki ponad obowiązkowe
Są też szczepionki, którymi można zaszczepić dziecko ale nie jest to obowiązkowe. Można na przykład zaszczepić dziecko przeciwko rotawirusom, czy przeciwko zapaleniu opon mózgowych. Bardzo dużą popularnością cieszą się również szczepienia na pneumokoki. Szczepionka na pneumokoki jest obowiązkowa, jeśli dziecko urodziło się z masą mniejszą niż 2500kg albo przed 37 tygodniem ciąży, czyli jest wcześniakiem. Czy szczepić na pneumokoki, kiedy dziecko urodziło się o czasie i ma całkiem zwyczajną masę? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Z pewnością takie szczepienie nie zaszkodzi, a na pewno uchroni przed chorobą pneumokokową, która może być bardzo groźna dla zdrowia i życia dziecka. Szczepionkę tą należy podać nie później niż do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Później już nie ma takiej możliwości, więc świeżo upieczeni rodzice, muszą podjąć trudną decyzję odnośnie szczepienia. Pneumokokami bardzo łatwo się można zarazić, szczególnie od innych dzieci, warto więc je uchronić przed chorobą, którą mogą one spowodować, a wiele antybiotyków jest na nie nieskuteczne.

http://www.inwestycjawkadry.pl/