Chomik, co może jeść?

Chomiki to małe gryzonie, które żyją 2-3 lata. Ważne jest czym będziemy go karmić, ponieważ od tego zależy jak długo pożyje, jakie będzie mieć futerko oraz jaki będzie jego stan zdrowia. Co może jeść chomik? Powinien codziennie dostawać do jedzenia specjalną paszę dostępną w sklepach zoologicznych. Taka mieszanka to podstawa, jest ona odpowiednio zbilansowana, a w jej skład wchodzą główne składniki diety gryzoni w naturalnym środowisku. Pasza ta ma dobrej jakości zboża i nasiona oraz witaminizowane granulaty, które dobrze wpływają na niski cholesterol we krwi. W klatce chomik musi mieć poidełko przymocowane na odpowiedniej wysokości, aby nie pomoczył wiórek. Woda powinna być tam zawsze świeża.
Codziennie warto podać porcję świeżych warzyw odpowiednio przygotowanych. Może jeść sałatę, marchewkę, kapustę, szpinak, brokuły oraz seler. Wszystko powinno być dokładnie umyte oraz posiekane, aby malec dobrze pogryzł i nie miał problemów z zadławieniem.
Chomik może jeść także świeże owoce, które podajemy dwa razy w tygodniu. Porcja nie powinna być większa niż pojemność jednej łyżki. Do ulubionych owoców chomika należą: jabłka, winogrona, melon, arbuz.
Oprócz tego chomik może otrzymywać twarde przekąski takie jak suszone owoce, czy chrupki owocowe.
Niektórzy podają także gotowane mięso. Chomik może jeść mięso lecz niezbyt często i nie za dużo. Potraktujmy to raczej jako dodatek do urozmaiconej diety gryzonia.
Każdy chomik, który będzie zdrowo karmiony, na pewno odwdzięczy się swoją dobrą formą i chęcią do zabawy.

http://www.yoggi.pl/