Smartwatch

Chociaż w kieszeni niemal wszyscy noszą smartfony, za pomocą których mogą błyskawicznie sprawdzić godzinę, wiele osób wciąż decyduje się na noszenie zegarków – czy to zwykłych, czy „inteligentnych”, oferujących poza samym wskazywaniem godziny także wiele innych możliwości (np. zmienianie aktualnie granej piosenki). Tylko co obecnie lepiej kupić? Smartwatcha czy tradycyjny zegarek?

Zwykłe zegarki tracą na popularności

W 2019 roku Apple, czyli jedna firma, wysłała w świat więcej sztuk Apple Watchy, niż wszyscy szwajcarscy producenci tradycyjnych zegarków razem wzięci. Niewątpliwie świadczy to o pewnym trendzie. Zarówno dobre szwajcarskie zegarki, jak i Apple Watche, nie należą do najtańszych, tak więc nie można mówić, że powodem takiego stanu rzeczy jest różnica w cenie.

Obecnie w codziennym życiu szukamy nie tylko elegancji, ale też praktyczności. Wiele osób zadaje sobie pytanie: po co dla prestiżu kupować drogi zegarek, który tylko pokazuje godzinę, jeśli można kupić drogiego smartwatcha, który ma mnóstwo różnych funkcji i również pozwala cieszyć się pewną renomą?

Oczywiście, niektórzy mają zupełnie inne zdanie na ten temat, ale nie da się ukryć, że przemysł tradycyjnych zegarków coraz gorzej przędzie i nie zanosi się na to, aby się to zmieniło. Przeciwnie, wraz z upływem lat i obniżaniem się cen bardzo zaawansowanych technologicznie smartwatchy, ten trend będzie prawdopodobnie tylko się zwiększał.

Smartwatche hybrydowe, czyli „inteligentne zegarki” dla tradycjonalistów

Twórcy smartwatchów są świadomi, że pewny segment klientów, czy to z sentymentu, czy z innych względów, nie jest przekonany do „inteligentnych zegarków” i woli bardziej tradycyjne urządzenia. Niektórzy producenci (w tym szwajcarscy) wyszli im naprzeciw i zaczęli tworzyć tak zwane smartwatche hybrydowe. Czym się one charakteryzują?

Na pierwszy rzut oka wyglądają dokładnie tak, jak tradycyjne zegarki, wyposażone są jednak w dodatkowe, nowoczesne funkcje, takie jak pulsometr czy pomiar kroków. Kilka ciekawych modeli smartwatchów hybrydowych znaleźć można tutaj: https://techpolska.pl/najlepsze-smartwatche-2020/.

Którego smartwatcha wybrać?

Modeli smartwatchów jest bardzo dużo – najtańsze kupimy już za kilkadziesiąt złotych, chociaż w dużej mierze mija się to z celem.

Na ogół są to produkty bardzo niskiej jakości, które szybko się psują i mają ograniczoną użyteczność. Nie oznacza to, że nie da się kupić dobrego budżetowego smartwatcha, ale z pewnością trzeba uważać na to, co się kupuje. Z drugiej strony znajdziemy też smartwatche za kilka tysięcy złotych, przy czym niektóre z nich nie wydają się szczególnie warte tej ceny. Pojawia się dylemat – którego smartwatcha wybrać, żeby nie przepłacić?

Dużo zależy od naszego budżetu, funkcji, na których nam zależy i preferencji odnośnie designu urządzenia. Pomocny może okazać się ranking zawierający najlepsze smartwatche 2020, przygotowany przez ekspertów, którzy mieli okazje różne „inteligentne zegarki” przetestować.