płytki niebieskie

Kolory wielu z nas wydają się zwykłą ozdobą, która nadaje charakteru przestrzeni. Jednak są czymś znacznie ważniejszym i mocniej oddziałującym na naszą psychikę, niż mogłoby się z pozoru wydawać. W związku z tym została stworzona cała psychologia kolorów, która jasno pokazuje, jak dana barwa na nas wpływa. Sprawdźmy zatem, co wiemy o kolorze niebieskim.

Niebieski jako kolor podstawowy

Na początek warto zauważyć, że kolor niebieski jest jednym z trzech podstawowych, które znajdziemy w palecie barw. To on daje początek nie tylko wielu swoim odcieniom, ale także odcieniom fioletu i zieleni.

Niebieski zazwyczaj jest kolorem chłodnym, który przyciąga uwagę za pomocą swojej czystej barwy o różnorodnym nasyceniu: od bladego błękitu, aż po intensywny granat. Jest też kolorem, który naturalnie występuje w przyrodzie w wielu miejscach. Nawet gdy spojrzymy na same kamienie szlachetne, łatwo zobaczymy, że nie brakuje nam niebieskich: szafiry, topazy czy akwamaryny to najlepszy przykłady tych niesamowitych klejnotów, które towarzyszą ludziom od setek lat.

Psychologia koloru niebieskiego

Kolor niebieski jest spokojny, stonowany. Kojarzymy go z błękitem nieba, intensywnym lazurowym odcieniem morza, pięknymi kwiatami czy drogocennymi klejnotami. Jednocześnie budzi w nas podświadome zaufanie oraz spokój. Jest kolorem dającym bezpieczeństwo i pewność siebie, tłumiącym lęki i większe emocje.

Dzięki takim właściwościom kolor niebieski w pomieszczeniach uspokaja i koi nerwy. Świetnie sprawdza się do zapewniania bezpieczeństwa i pewności siebie. Jednocześnie może ułatwić podejmowanie decyzji, poprawiać koncentrację i skłaniać do przemyśleń. Podobno działa znieczulająco i przeciwzapalnie.

Takie właściwości koloru niebieskiego sprawiają, że jest chętnie wybierany do pomieszczeń, w których chcemy czuć się spokojnie i bezpiecznie. Pomoże w relaksie i odpoczynku w sypialni, pokoju dziecinnym czy salonie. Może też sprawdzić się w gabinecie, jeśli zależy nam na bardzo skrupulatnej, spokojnej pracy.

Negatywny wpływ niebieskiego

Duża ilość koloru niebieskiego może działać przygnębiająco i zamiast pobudzać koncentrację, osłabia ją. Bywa zbyt chłodny dla niektórych osób, co także przekłada się na ich gorsze samopoczucie. Dlatego zamiast wykorzystywać go jako kolor główny, warto wówczas wybrać go na barwę dodatkową, która zaakcentuje inne kolory.

Z czym łączyć niebieski?

Niebieski, ze względu na budzone w nas skojarzenia, jest chętnie wybierany do łazienek, dlatego na ich przykładzie zaproponujemy kilka rozwiązań. Może być tam łączony z wieloma odcieniami, ale najbardziej klasyczny wybór to biel. Nie oznacza to jednak, że płytki niebieskie nie mogą iść w parze z innymi. Świetnie zaprezentują się przecież także w żywych połączeniach, na przykład z pomarańczowym, żółtym, czerwonym czy innymi barwami. Wystarczy stworzyć wesoły zakątek z różnorodnymi płytkami, wśród których znajdą się także niebieskie, aby przekonać się, że doskonale uzupełni szeroką paletę kolorów.