Jeżeli właśnie planujesz wybrać się do strzelnicy, a nigdy jeszcze nie byłeś w takim miejscu, z pewnością zastanawiasz się, jak będzie wyglądała wizyta, czy można się do niej w jakiś sposób przygotować, czy należy jeszcze przed przyjściem posiadać jakąś elementarną wiedzę, co ze sobą zabrać… Jak widać strzelanie z broni palnej jeszcze przed stanięciem na stanowisku strzeleckim budzi wiele emocji! Dlatego też przygotowaliśmy zbiór najważniejszych informacji, które rozwieją wszelkie wątpliwości osób początkujących i pozwolą im poczuć się pewniej i swobodniej.

Przede wszystkim musisz mieć na uwadze swoje samopoczucie. Jeżeli przed wizytą na strzelnicy zauważysz, że coś Ci dolega – przełóż ją. Najważniejsze jest bowiem bezpieczeństwo Twoje, instruktora i innych uczestników.

Wybór dobrej strzelnicy

Pamiętaj, że nie każda strzelnica oferuje możliwość wyboru rodzaju broni i stanowiska. Jeżeli więc chcesz postrzelać z wymarzonego pistoletu lub masz preferencje dotyczące osi, najpierw sprawdź oferty strzelnic. Upewnij się również, jakie są koszty wizyty – każda placówka tworzy indywidualną ofertę, niekiedy np. trzeba dopłacić za instruktora, istnieje możliwość dokupienia dodatkowej amunicji itp.

Dokumenty i ubiór

Najważniejszą kwestią podczas wizyty na strzelnicy jest okazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość lub też ewentualnego pozwolenia na broń – na niektórych strzelnicach strzelać mogą jedynie osoby pełnoletnie, lecz na wybranych strzelnicach istnieje możliwość strzelania z dziećmi. Co do ubioru nie ma z góry narzuconych obostrzeń, ale z pewnością warto postawić na wygodę. Sprawdzą się kryte buty oraz ubranie osłaniające tułowie przed ewentualnym kontaktem z gorącymi łuskami. Większość strzelnic proponuje klientom ochronne słuchawki i okulary, ale jeśli ta, do której się wybierasz, nie ma ich na wyposażeniu, zabierz ze sobą swoje słuchawki lub stopery oraz okulary.

Zachowanie na strzelnicy

Już na wstępie zaznaczyliśmy, że najważniejsze podczas pobytu na strzelnicy jest bezpieczeństwo. Dlatego też przed rozpoczęciem strzelania musimy uważnie zapoznać się z regulaminem placówki oraz poświadczyć to podpisem – niestosowanie się do przepisów grozi karą. Podstawową zasadą na strzelnicy jest słuchanie poleceń instruktora. To on decyduje, kiedy podchodzi się do stanowiska, kiedy bierze się broń w ręce oraz kiedy oddaje się strzał. Równie ważne jest to, aby broń zawsze traktować jako naładowaną (nie można nią gestykulować, kierować w dowolne strony itp.), a także przed załadowaniem upewnić się, czy ma się dobrze nałożone słuchawki i okulary. Zakazuje się dotykania cudzej broni i amunicji czy też instruowania innych uczestników.  

Przedstawiliśmy jedynie skrót najważniejszych informacji dotyczących pierwszej wizyty na strzelnicy. Wszelkie szczegółowe wytyczne zawsze przekazuje instruktor, można bez wahania zadawać mu pytania i prosić o pomoc, tak by nic nie zakłóciło radości płynącej z pierwszych oddawanych strzałów.

Źródło: StrzelnicaFSO – Strzelnica Warszawa cennik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here