zapalenie ucha środkowego u dziecka

Na zapalenie ucha środkowego zapadają osoby w różnym wieku, jednak najczęściej choroba dopada dzieci, które nie skończyły jeszcze 3. roku życia. Schorzeniu temu towarzyszą duże dolegliwości bólowe.

Przyczyny choroby

Przez gardło wnikają bakterie i wirusy, które wędrują dalej, głębiej do ucha. Rozwojowi stanów zapalnych sprzyja bardzo słabo rozwinięty układ odpornościowy u najmłodszych dzieci. Zazwyczaj jednak  u podstaw schorzenia leżą inne przyczyny, jak niedrożna trąbka słuchowa, choroby zakaźne, przerost migdałków lub nieprawidłowa budowa podniebienia. Za zapalenie ucha środkowego u dzieci najczęściej odpowiadają bakterie. Te same, które wywołują zapalenie gardła oraz krtani. Czasem jednak bezpośrednią winę ponoszą wirusy, na przykład grypy lub paragrypy .

Objawy zapalenia ucha u dzieci

Objawy zapalenia ucha u dzieci:

  • Ciśnienie w uchu jest zaburzone, co skutkuje obrzękiem błony bębenkowej i intensywnym wytwarzaniem śluzu. Niedrożna trąbka utrudnia odpływ śluzu, przy czym duża ilość wywołuje perforację błony bębenkowej.
  • Pojawia się wysoka gorączka, sięgająca nawet 40 st. C.
  • Dziecko jest niespokojne, nie może zasnąć, jeść, ssać piersi matki ani butelki, ma torsje, niekiedy biegunki.
  • Starsze dzieci maja niedosłuch i uporczywy szum w uszach.
  • Najczęstszą dolegliwość stanowi mocny, pulsujący ból.
  • Z ucha dziecka sączy się wydzielina, ból zmniejsza się lub całkiem ustępuje, ponieważ ciśnienie w jamie bębenkowej się stabilizuje.

jak sobie poradzić z zapaleniem ucha u dziecka

Jak leczyć zapalenie ucha środkowego?

Na zapalenie ucha środkowego laryngolog zaleca antybiotykoterapię, dlatego na początku przepisuje zwykle amoksycylinę . Dodatkowo zaleca też podawanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Po 2-3 dobach leczenia objawy powinny ustąpić, jednak czasem niezbędna okazuje się paracenteza, czyli zabieg, podczas którego nacina się błonę bębenkową,  aby wydzielina mogła swobodnie wypłynąć. W trakcie paracentezy lekarz zazwyczaj pobiera materiał do dalszych badań bakteriologicznych. Kiedy natomiast z ucha dziecka sączy się ropny wysięk, szczególnie musimy zadbać o higienę przewodu słuchowego. Często zmieniajmy opatrunki i aplikujmy krople do uszu, przepisane przez laryngologa. Dzięki temu błona zregeneruje się i maluch wróci do pełni zdrowia i sił.

Pamiętaj, że tylko laryngolog postawi właściwą diagnozę i ustali skuteczną terapię. Domowe sposoby leczenia zapalenia ucha u dziecka nie wystarczą najczęściej konieczne są środki wydawane wyłącznie na receptę. Chore dziecko powinno jak najwięcej czasu spędzać w łóżku  jak również unikać zmęczenia. Terapia zazwyczaj trwa do trzech tygodni. Po jej zakończeniu lekarz przeprowadza ponowne badanie otoskopowe, które pozwala ocenić, czy infekcja została całkowicie wyleczona.