Niski poziom cukru we krwi to inaczej hipoglikemia lub, bardziej potocznie, niedocukrzenie. Występuje wtedy, kiedy cukrzyca nie jest wystarczająco dobrze kontrolowana i poziom cukru spada poniżej normy. Jeśli ten stan nie jest leczony, może zagrażać zdrowiu i życiu chorego. Niedocukrzenie sprawia, że mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości glukozy aby funkcjonować, co może doprowadzić do poważnych komplikacji. Znając możliwe przyczyny niedocukrzenia, będziesz w stanie lepiej kontrolować swoją cukrzycę i zapobiegać niebezpiecznym wahaniom cukru we krwi.
Spadek cukru we krwi – powód do zmartwienia
Często się zdarza u wielu osób, że po posiłku zaczynają się zawroty głowy, ogólne osłabienie czy chęć drzemki. Objawy te mogą świadczyć o hipoglikemii. To stan, w którym stężenie cukru we krwi spada poniżej normy. U zdrowego człowieka zazwyczaj powinno być to 140 mg/dl, natomiast problem zaczyna się gdy osiąga mniej niż 55 mg/ dl.
Kogo spotyka dany problem?
Spadek cukru we krwi po posiłku, najczęściej występuje u osób które: chorują na cukrzycę, w jej początkowym stadium, po resekcji żołądka, u pacjentów z zaburzeniami wypróżniania żołądkowego lub na skutek różnego rodzaju problemów genetycznych. Objawów tych, nie należy traktować pobłażliwe. Zazwyczaj mają charakter nawracający . Pojawiają się pod wpływem niezdrowego trybu życia: nadużywania różnego rodzaju środków, braku aktywności fizycznej, nieprawidłowego przyjmowania insuliny we wskazanych dawkach przez lekarza, spożycia alkoholu. Jest to bardzo poważny objaw, oraz jego powikłaniem może być cukrzyca.
Co należy zrobić w przypadku tak niskiego cukru?
W skrajnych przypadkach, jeśli cukier spadnie poniżej 20 mg/ dl , należy wezwać pogotowie. Przede wszystkim trzeba się uspokoić, usiąść na chwilę i zjeść coś słodkiego. Najlepsza w tym wypadku będzie cola, kostka cukru. Po zjedzeniu, należy poczekać 15 minut. Jeśli sytuacja, nie ulegnie poprawie czynność należy powtórzyć. Ważne, aby mieć przy sobie zawsze coś słodkiego. Warto zwrócić uwagę na przekąski, które podnoszą poziom cukru. Najbardziej skuteczna jest coca-cola, wystarczy tylko połowa szklanki. Cztery kostki cukru. Czekolada, oraz batony nie będą w tym wypadku zbyt pomocne. Poza cukrem, zawierają różnego rodzaju substancje, w tym tłuszcz, który będzie spowalniał proces przyswajania. Aby zapobiegać spadkowi poziomu cukru, należy przede wszystkim spożywać regularnie posiłki zalecone przez dietetyka, nie poleca się diety ubogiej w węglowodany, należy starać się o jak największą aktywność fizyczną. Oczywiście, po odpowiedniej konsultacji z dietetykiem, oraz należy również nie podejmować żadnego sportu na czczo. W tym wypadku wysiłek doprowadzi tylko do wycieńczenia organizmu. Należy również ograniczyć spożywanie alkoholu. Kilka lampek wina do obiadu nie wpływa zbyt korzystanie na zdrowie, wręcz przeciwnie powoduje szybszy spadek cukru, szczególnie po uprawianiu sportu. Bezpieczna porcja alkoholu to 20 g dla kobiety, a 30 dla mężczyzny. Najlepiej łącznie z posiłkiem. Konsekwencje nie przestrzegania zasad mogą być bardzo poważne. Może dojść do uszkodzenia stawów, a nawet chorób skóry.