Jedną z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych budowli, jakimi może się pochwalić Zamość, jest manierystyczny ratusz. Budowla ta jest niepowtarzalną ozdoba tutejszego rynku oraz zabytkiem, którego w czasie wycieczki po Zamościu pominąć nie można. Co każdy turysta powinien wiedzieć na temat tego zabytku? Dlaczego warto tej budowli poświęcić nieco więcej uwagi?

Manierystyczny ratusz to wspaniały zabytek architektury, z którym tak często kojarzony jest Zamość. Obecny wygląd tego gmachu to zasługa przebudowy z XVIII wieku. Czym przyciąga ów ratusz? Najbardziej charakterystycznym elementem tej budowli jest wieża, która liczy sobie 52 metry wysokości. To właśnie z niej rozbrzmiewa miejski hejnał. Co ciekawe – trębacz gra tu tylko w trzy strony świata, pomijając stronę Krakowa. Dlaczego? Bo hetman Zamoyski nie przepadał za Krakowem, zatem zakazał grać hejnalistom w stronę tego miasta. Uwagę przyciągają tu również szerokie schody, bardzo chętnie fotografowane przez turystów. Warto też zwrócić uwagę na tablicę z herbem miasta, którą umieszczono nad tymi schodami. Widoczny jest na niej św. Tomasz Apostoł – postać, która na terenie Zamościa cieszy się do dziś wielkim szacunkiem.

Jaką rolę ratusz w Zamościu pełni obecnie? Zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, wciąż służy on władzom miejskim. Parter tej budowli został jednak dostosowany do potrzeb turystów, na których czeka tu Zamojski Ośrodek Informacji Turystycznej.

http://www.dlaturysty.pl/