Dzisiejsze społeczeństwo ma tendencję do otyłości. Wynika to z wielu czynników. Przede wszystkim ma na to wpływ siedzący tryb życia oraz wysoko przetworzone jedzenie, naszpikowane tłuszczami trans oraz cukrami prostymi. Nadmierna masa ciała to nie tylko problem natury estetycznej. Otyłość w prostej drodze prowadzi do wielu chorób, takich jak cukrzyca, zespół metaboliczny, problemy ze stawami czy nawet depresja.
Wiele osób postanawia walczyć z nadmierną masą ciała stosując różnego rodzaju diety odchudzające i eliminacyjne. Często jednak motywacja odchudzanie szybko mija, bo diety takie są męczące na dłuższą metę. O wiele bardziej rozsądne jest podejście racjonalnego odżywiania przez całe życie, wyeliminowania niektórych składników (na przykład przetworzonych, kupnych słodyczy, słodzonych napojów gazowanych, utwardzanych tłuszczów typu margaryna) całkowicie z diety oraz włączenie innych (takich jak warzywa czy owoce, chudy nabiał, ryby).
Skąd więc czerpać motywację do odchudzania? Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ motywacja odchudzanie powinna być długotrwała, aby przyniosła dobre rezultaty, a nie tylko efekt jo-jo. Warto jednak poszukać, bo długotrwałe skutki zmniejszenia nadmiernej masy ciała na pewno będą pozytywne.
Gdy zaczynamy dietę odchudzającą, najlepiej nie robić tego w pojedynkę. Może uda się namówić przyjaciółkę bądź partnera na to samo? Wsparcie otoczenia jest niezmiernie ważne szczególnie w chwilach kryzysowych, gdy mamy ochotę na coś słodkiego. Nasze otoczenie powinno nas wspierać i kibicować w naszych planach i celach, wtedy o powodzenie całego przedsięwzięcia jest dużo, dużo łatwiej. Znając konsekwencje nadmiernej masy ciała, również łatwiej znajdziemy motywację, aby z nią walczyć.
Na początku warto wybrać się do dietetyczki, która po zapoznaniu się z naszą dotychczasową dietą oraz wykonaniu niezbędnych pomiarów, obliczy optymalny dla naszego organizmu deficyt energetyczny i ułoży indywidualnie dopasowaną dietę. Wizyta u dietetyczki będzie kolejną motywacją do zmian w naszym jadłospisie, ponieważ mając na uwadze pieniądze wydane na wizytę, trudniej będzie nam porzucić powzięty plan odchudzania. Ustalone przez dietetyczkę tempo spadku masy ciała na pewno będzie niewielkie, ale to dobrze, ponieważ systematyka zawsze przynosi najlepsze efekty.
Jeśli już raz postanowimy o rezygnacji z niektórych produktów spożywczych, takich jak słodycze czy napoje gazowane, warto postarać się o to, aby nie było ich w zasięgu naszego wzroku czy rąk. Najlepiej usunąć wszystkie tego typu produkty z naszego domu, żeby „nie kusiły”. Natomiast samo usunięcie często nie wystarczy, możemy zapytać doświadczoną dietetyczkę, czym warto zastępować tego typu przekąski i zapełnić swój barek zdrowszymi zamiennikami, na przykład orzechami, bakaliami albo ciemną czekoladą o dużej zawartości kakao.
Podsumowując, motywacja odchudzanie jest rzeczą trudną, ale zdecydowanie warto zawalczyć o siebie, swoje dobre samopoczucie i swoje zdrowie. Na dłuższą metę przyniesie to bardzo dobre rezultaty.