Jak przyrządzić szparagi?

Szparagi to niezwykle smaczne i bogate w witaminy warzywo, które dostępne jest tylko przez część roku – późną wiosną i na początku lata. Oczywiście na półkach w delikatesach i marketach można kupić szparagi uprawiane pod osłonami czy w szklarniach, sprowadzane z odległych krajów, jednak ich smak jest bez porównania gorszy od tych, które rosną w środkowej Europie. Najlepsze szparagi hoduje się w Niemczech, Polsce, Holandii.
W uprawie szparagów najtrudniejszą czynnością jest ich zbiór. Do jedzenia nadają się pędy rośliny, które ukryte są pod grubą warstwą ziemi. Należy te pędy umiejętnie wycinać tak, aby nie połamać wyciętego szparaga i nie uszkodzić pozostałych pod ziemią części rośliny.
Najczęściej spotyka się szparagi białe i zielone, rzadziej można zakupić fioletowe. Białe szparagi są grubsze, bardziej mięsiste. Zielone i fioletowe są cieńsze i bardziej delikatne, także w smaku.
Jak przyrządzić szparagi w prosty sposób?
Każde danie ze szparagów to uczta królów. Przygotowanie rozpoczyna się od oczyszczenia szparagów. Białe trzeba obrać i odciąć twardą, zwłókniałą końcówkę. Obierać najlepiej specjalną obieraczką rozpoczynając od góry. Należy uważać, żeby nie uszkodzić główki, bo to ona jest najsmaczniejsza. Zielonych szparagów nie obiera się a do oddzielenia zdrewniałych dolnych części pędu nie potrzeba noża – wystarczy umiejętnie zginać szparag, a on sam pęknie w miejscu, gdzie rozpoczyna się część twarda. Szparagi obrane i oczyszczone trzeba ugotować w osolonej wodzie. Do tego celu warto mieć specjalny garnek – wysoki i wąski, ponieważ szparagi powinno się gotować w pozycji pionowej. Stawiając szparagi do gotowania dbamy o to, żeby główki wystawały ponad powierzchnię wody – są tak delikatne, że ugotują się w parze. Do wody można dodać nieco mleka. Ugotowane szparagi podaje się polane masłem, podsmażoną na maśle bułką tartą lub klasycznym żółtkowym holenderskim sosem bearnaise.
Woda w której gotowały się szaragi jest doskonałym specyfikiem, który reguluje pracę układu moczowego. Z obierek, zdrewniałych końcówek oraz wody po gotowaniu szparagów można przygotować smaczny wywar do picia lub bazę do smacznej zupy warzywnej.

http://www.stazmalzenski.pl/