Co to są synonimy?

Język polski jest bez wątpienia trudny, ale również niezwykle piękny i różnorodny. Zawiera wiele słów, wyrażeń, określeń, zwrotów, form. Warto przybliżyć więc sobie przynajmniej podstawowe zagadnienia z nim związane. Pytanie, co to są synonimy, wydaje się dość proste, jednak wiele osób ma duże trudności z udzieleniem prawidłowej odpowiedzi. Tymczasem określenie to funkcjonuje w języku polskim od bardzo dawna. Pierwsze słowniki synonimów powstały niemal 150 lat temu.

Synonimy to inaczej wyrazy albo określenia, które oznaczają dokładnie to samo. Dzięki nim można dane słowa zastępować innymi, zarówno w mowie, jak i piśmie. Synonimy pozwalają na większe zróżnicowanie i ubogacenie słownictwa, umożliwiają również unikanie uznawanych często za błąd powtórzeń, a przez to lepszą stylistykę i brzmienie tekstów. Mogą odnosić się do różnych części mowy i zdania, czyli np. rzeczowników, przymiotników czy czasowników. Wyróżnia się dwa główne podziały synonimów – na stylistyczne i semantyczne oraz wspólnordzenne i różnordzenne. Warto dodać, że ich przeciwieństwem są antonimy, czyli wyrazy oznaczające coś przeciwstawnego.

Skoro wiemy już, co to są synonimy i potrafimy wyjaśnić ich znaczenie, należy również podać jakieś przykłady, które lepiej zobrazują tę kwestię. Synonimami są np. „mały” i „niewielki”, „robić” i „wykonywać”, „pies” i „czworonóg”, „auto” i „samochód”, „komfort” i „wygoda”, „stolica Polski” i „Warszawa”.
Bez wątpienia warto stosować synonimy, również w mowie potocznej, gdyż wprowadzają więcej bogactwa do naszego języka.

http://www.naszauroda.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŻywa wiara
Następny artykułCo ma grilla?