Jak dobrze wyglądać w pracy

Każdy, kto pracuje w biurze, wie doskonale, jak ważny jest strój. Niestety większość wybiera jakiś przypadkowy garnitur i męczy się w nim przez pięć dni w tygodniu. Ta podstawowa stylizacja często pozostawia wiele do życzenia, ale panowie nie chcą czasem pamiętać, że nadal aktualna jest stara zasada – jak cię widzą, tak cię piszą. Jeśli więc awansowałeś na managera, to już absolutnie nie możesz ignorować tego faktu. Sprawdź, jak ubierać się elegancko i wygodnie.

Jeśli zapytalibyśmy panów, co jest dla nich najbardziej uciążliwe w pracy biurowej, z pewnością wielu z nich odpowiedziałoby, że przeszkadza im sztywny dress code. No cóż, rzeczywiście ciasne marynarki, koszule zapięte pod szyją, krawaty i spodnie gniotące się niemiłosiernie w czasie wielu godzin spędzonych przy biurku to prawdziwy koszmar. Nic więc dziwnego, że większość firm na całym świecie poluzowuje drakońskie reguły biurowego stroju. Do biur przebojem wkroczył więc styl zwany business casual, który jest znacznie mniej restrykcyjny i formalny. Pozwala na większą swobodę i komponując umiejętnie garderobę, można zapomnieć o znienawidzonym garniturze i krawacie.

Business casual

To idealny styl dla każdego managera, który musi występować w stroju o cechach formalnych, ale w większości firm zgodnie z ich wytycznymi nie trzeba wszystkich tych zasad przestrzegać na co dzień. W myśl zasad stylu business casual śmiało można zrezygnować z tradycyjnych, sztywnych garniturów. Warto zdecydować się na spodnie męskie chinosy, które są znacznie wygodniejsze niż tradycyjne spodnie materiałowe, a do tego wyglądają modnie i lekko. Takie spodnie można zresztą wykorzystywać także po pracy, idąc do baru, na spacer czy na randkę.

Do spodni warto dobrać marynarkę, ale także tę odpowiadającą stylowi casualowemu. Marynarka z miękkiego materiału, koniecznie dobrze skrojona podkreśli męską sylwetkę. Powinna być w kolorze lub przynajmniej w odcieniu wyraźne kontrastującym ze spodniami. Pod nią musi znaleźć się koszula męska z długim rękawem, niekoniecznie biała. Najlepsze koszule to te wykonane z naturalnych tkanin, ale w kolorach dobrze dobranych do marynarki.

W stylu business casual najważniejsze jest to, że nie trzeba nosić krawatów. Dobrze dobrana garderoba wygląda elegancko i stosownie do pracy w biurze. Pamiętać jednak należy, że business casual to strój do biura odpowiedni na co dzień. Jeśli jako manager masz w grafiku ważne spotkania z przełożonymi lub z klientami, konieczny może się okazać tradycyjny garnitur i krawat.

Tradycyjny strój biznesowy

Każdy manager musi mieć garnitur, po który będzie mógł sięgnąć w ważnych, zawodowych okolicznościach. Za najbardziej uniwersalne garnitury uznaje się te w kolorze granatu, bo świetnie prezentują się zarówno latem, jak i zimą, choć problemem mogą być wysokie, letnie temperatury. Jednak jeśli nie chcesz inwestować w dwa egzemplarze, wybierz garnitur wykonany z pośredniej tkaniny. Do takiego stroju konieczna będzie też koszula z długim rękawem w jasnym kolorze i odpowiedni krawat.