Uważaj na ciążowe mity!

Okres ciąży to szczególny czas dla kobiecego organizmu. W trakcie ciąży zmienia się gospodarka hormonalna, zwiększa masa ciała, macica ulega powiększeniu, zmianie ulegają także parametry ciśnienia i krwi. Nic zatem dziwnego w fakcie, że wokół ciąży narosło wiele legend i mitów.
Mawia się, że ciężarna nie może przejść pod sznurkiem od bielizny, bo dziecko okręci się pępowiną, że kształt brzucha świadczy o płci dziecka, że zmartwienia w ciąży prowadzą do leworęczności dziecka, że farbowanie włosów w ciąży prowadzi do urodzenia rudego dziecka … Przesądów o ciąży jest cała masa, z pewnością słyszałaś już o niejednych „dziwactwach” bezmyślnie powtarzanych przez życzliwych ludzi. Te wszystkie dziwaczne przesądy nie mają racji bytu w rzeczywistym świecie.
Kobiety ciężarne powinny przymykać oko na wszystkie dziwne rady. Jeśli nie jesteś pewna, czy zasłuchane rady są przesądem czy rzeczywistym zagrożeniem zainwestuj w zakup książek naukowych o ciąży, z których dowiesz się co jest zagrożeniem, a co zwyczajnym mitem.
Wszelkie wątpliwości ciężarna powinna rozwiewać na wizycie u lekarza ginekologa. Po konsultacji ze specjalistą dowiesz się czy wskazane jest uprawianie sportu, czy można pić mięte w ciąży i czy można kochać się z partnerem. Jeśli nałogowo pijesz kawę, a wyczytałaś w internecie, że nie wolno jej pić w ciąży – nie załamuj się. Lekarz ginekolog po obejrzeniu wyników badań i stwierdzeniu braku przeciwwskazań prawdopodobnie da Ci zielone światło na wypicie filiżanki kawy.
W ciąży należy zachować szczególną ostrożność w piciu ziół, gdyż niektóre mogą mieć właściwości poronne. Oczywiście nie można dać się zwariować – mięta, rumianek czy pokrzywa pite w niewielkich ilościach nie powinny nikomu zaszkodzić.
W celu uniknięcia nieporozumień i rozwiania wszelkich wątpliwości warto już na pierwszej, ciążowej wizycie u lekarza ginekologa spytać o przeciwwskazania do spożywania określonych płynów, pokarmów czy stosowania danych kosmetyków. Dzięki temu będziesz miała jasną sytuację, jakich produktów powinnaś unikać, a jakie są bezpieczne dla rosnącego w brzuchu maleństwa.

http://www.innowacjaiwiedza.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here