Możliwość zwiedzania podziemnych budowli to jedna z największych atrakcji turystycznych Śląska. Podziemny świat fascynuje, pobudza wyobraźnię, a tym samym przyciąga chętnych do jego zwiedzenia turystów.
Świat podziemny to przede wszystkim jaskinie. W te zaś szczególnie bogate są Sudety. W Masywie Śnieżnika szczególnie popularna jest Jaskinia Niedźwiedzia koło Kletna. Choć trasa turystyczna prowadzi tylko przez niewielki fragment jaskini, zobaczyć tu można wiele wspaniałych form naciekowych. Turystów szczególnie fascynują misy martwicowe, wypełnione wodą oraz kalcytami. Wiele jaskiń oraz skalnych schronisk występuje również na terenie województwa śląskiego, a w szczególności na terenie Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Ciekawe jaskinie można zobaczyć w Sokolich Górach koło Olsztyna. Na terenie Beskidu Śląskiego najważniejszą jaskinią jest Jaskinia Malinowska.
Podziemny świat Śląska związany jest również z podziemiami, które miały wielkie znaczenie militarne. Niezwykłe sztolnie Podziemnego Miasta, pamiątka po III Rzeszy, można zobaczyć w pobliżu Wałbrzycha. Przy sztolniach tych pracowali więźniowie obozów koncentracyjnych. Po co budowano te sztolnie? Co w nich przechowywano? Te pytania od lat pobudzają wyobraźnię miłośników historii i jej tajemnic. Ciekawe tunele (również dzieło hitlerowców) można zobaczyć pod zamkiem Książ.
Historyczne podziemia zwiedzić można także w Kłodzku. Również w Srebrnej Górze znajdują się bardzo ciekawe podziemia. Są one pamiątką po systemie fortów obronnych pochodzących z okresu wojen śląskich.

http://www.restandsleep.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here